Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Колико нам је потребно да ходамо напољу да би то утицало на ментално здравље? Важно је да ли бирамо град или природу

Нова студија поново наглашава колико је важно проводити време у природи

1664108091_woman-g42db0b44c_1280.jpg
Фото: Пиxабаy
Oglas

Постоји разлог зашто су звуци природе, цвркут птица, текући потоци, киша која пада, често звучне опције за медитацију.

Нова мала студија објављена у Молекуларној психијатрији то додатно наглашава. Студија је показала да једносатна шетња природом смањује стрес у поређењу са једносатном шетњом у ужурбаном градском окружењу.

Студија је пратила 63 особе којима је насумично додељена шетња природом или урбана шетња. Шетња природом се одвијала у шуми, а урбана шетња у прометној улици у граду. Учесницима је наложено да не проверавају своје телефоне и не заустављају се у продавницама док су у шетњи. Добили су ручак у врећама и телефон са тајмером од 30 минута. Пре шетње, учесници су попунили упитник, а затим су прошли фМРИ скенирање које је мерило два задатка. Први задатак је мерио мождану активност, а учесницима је приказано 15 женских и 15 мушких лица која су имала неутралан или уплашен израз. Други мерени задатак била је мождана активност која треба да створи ниво стреса код учесника. Током задатка, учесници су имали одређено време за решавање изазовних аритметичких задатака, пише ХуффПост.

Прочитајте још: Креће сезона ПРЕХЛАДА И ГРИПА: Ово су могући знакови да вашем телу недостаје ВИТАМИН Ц

Након шетње, учесници су попунили још један упитник и подвргнути још једном фМРИ скенирању које је мерило исте задатке које су обављали пре шетње. Резултати су показали да је природа значајно побољшала ниво стреса код људи. Студија је открила да су они који су учествовали у 60-минутној шетњи природом искусили нижи ниво стреса након боравка напољу.

- Резултати наше студије показују да се после само једночасовне шетње у природи смањује активност у регионима мозга који су укључени у процесирање стреса - рекла је за Медицал Невс Тодаи Соња Судимац, водећи аутор студије.

Конкретно, истраживачи су открили да је активност амигдале мозга, која је одговорна за наш одговор на стрес и страх, смањена код оних који су били у групи за шетњу природом. Ово смањење није примећено код људи који су завршили градску шетњу.

Прочитајте још: Сок од КУПУСА вам може бити користан савезник: Вековима се користи као НАРОДНИ лек, а помаже код ових ШЕСТ тегоба

Осим тога, ван ове студије, постоји опсежна истраживања о позитивним ефектима на отвореном, тако да није тешко закључити да је чак и неколико минута напољу боље него ништа.

Осим смањеног стреса, природа има и друге предности. Др Тамана Синг, кодиректор центра за спортску кардиологију на Кливлендској клиници, раније је рекла за ХуффПост да ходање у природи такође има додатне користи за ментално здравље.

- Многи од нас једноставно немају довољно природе, а шетња је фантастичан начин да се усредсредимо на удисање ваздуха, слушање шуштања лишц́а, цвркута птица..

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas