Омега-3, омега-6 и омега-9 масне киселине су важне масти у исхрани.
Све имају здравствене предности, али је важно постиц́и праву равнотежу између њих.
Шта су омега-3 масне киселине?
Омега-3 масне киселине су полинезасиц́ене масти, врста масти коју ваше тело не може да произведе. Термин „полинезасиц́ени“ односи се на њихову хемијску структуру, јер „поли“ значи много, а „незасиц́ени“ се односи на двоструке везе. Пошто људско тело не може да производи омега-3, ове масти се називају „есенцијалним мастима“, што значи да их морате уносити из исхране. Америчко удружење за срце (АХА) препоручује да једете најмање две порције рибе недељно, посебно масну рибу, која је богата омега-3 масним киселинама.
Омега-3 масне киселине могу помоц́и у управљању нивоима холестерола, триглицерида и крвног притиска, пружају подршку менталном здрављу, имају позитивна дејства на смањење тежине и величине струка, а боре се и против упала у организму.
Масна риба је најбољи извор омега-3. Остали морски извори укључују уља алги. Такође се може пронаћи и у орашастим полодовима. Не постоје званични стандарди за дневни унос омега-3, али разне организације нуде смернице. Вец́ина стручњака препоручује унос од 250–300 милиграма дневно, пише Хеалтхлине
Шта су омега-6 масне киселине?
Као и омега-3, омега-6 масне киселине су полинезасиц́ене масне киселине. Омега-6 масне киселине су такође есенцијалне, па их морате уносити из исхране. Оне углавном дају енергију. Најчешц́а омега-6 маст је линолна киселина, коју тело може претворити у дуже омега-6 масти као што је арахидонска киселина (АА).
Висок ниво омега-6 масти присутан је у рафинисаним биљним уљима и храни куваној у биљним уљима. Орашасти плодови и семенке такође садрже значајне количине омега-6 масних киселина. Према Одбору за храну и исхрану америчког Института за медицину, адекватан унос омега-6 дневно је 17 грама за мушкарце и 12 грама за жене старости од 19 до 50 година, пише Хеалтхлине.
Шта су омега-9 масне киселине?
Омега-9 масне киселине су мононезасиц́ене. Оне нису стриктно „есенцијалне“, јер их тело може произвести. Омега-9 масти су уобичајене у биљним уљима, орасима и семенкама.
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ