Прекомерна телесна маса је болест савременог доба са којом се суочавају многи људи на планети.
Гојазност није само естетски, већ и озбиљан здравствени проблем који може да доведе до нежељених последица. Мада ће многи помислити да је то могуће решити дијетама и променом животних навика на дуже стазе, најефикаснији начин "лечења" гојазности представља операција смањења желуца.
Прочитајте још: Довољне су вам БЕЛЕ ПАТИКЕ: Пролећни тренд који пристаје свима, елегантни и лежерни у исто време (ФОТО)
Коме се ова хирушка интервенција првенствено препоручује и колико је то озбиљан и ризичан захват? О томе говори др Драган Гуњић, хирург Прве хируршке, Клиничког центра Србије:
Лапароскопска хирургија је за људе са прекомерном тежином.
- Лапароскопска хирургија гојазности намењена је људима који имају изразито прекомерну телесну масу. Она се понекад назива и морбидна гојазност, а дефинише се употребом различитих метода. Једна од њих користи идеалну телесну масу (одређује се према табелама), подразумевајући изражену гојазност као постојање разлике између тренутне и идеалне телесне масе за 45 кг или више - каже др Гуњић.
Операција желуца није естетска интервенција
Лекар треба да предложи операцију Фото: Депозит
Чини се да је таква операција постала тренд међу естрадним звездама првенствено из естетских разлога.
- Операција желуца код гојазних одавно је престала да буде естетска интервенција, због тога што има позитиван ефекат на болести које прате гојазност и у узрочно-последичној вези су са овим проблемом. Стога, баријатријска хирургија спада у метаболичку хирургију. Позитиван естетски ефекат свакако је битан самим тим што је најуочљивији, и као такав је снажан покретач код пацијента - истиче др Гуњић.
Прочитајте још: Еликсир младости са наше пијаце кошта 45 динара, а спречава боре
Који су могући ризици и компликације?
- Компликације након лапароскопске sleeve гастректомије, која је и најчешћа баријатријска процедура, износе мало више од једног процента. Код гастричног бајпаса, инциденца компликација је нешто већа (око 4%), имајући у виду комплексност процедуре - напомиње др Гуњић.
Операцијом се на неприродан начин утиче на метаболизам, али предности је много...
Наведите нам предности и недостатке таквог захвата.
- Најпре бих навео недостатак, а то је да на неприродан начин покушава да се утиче на метаболизам. Предност је то што се "лако" долази до жељеног смањења телесне масе у релативно кратком временском периоду. Пацијенти након операције губе апетит. Доказан је повољан терапијски ефекат на обољења која су настала као последица прекомерне телесне масе - пре свега, повишен крвни притисак, ниво шећера и масноћа у крви, опструктивна болест плућа. Након операције, значајно је мањи rebound ефекат који представља повратак килограма, а изражен је брзо након дијете - истиче др Гуњић.
Прочитајте још: Моћни састојак ЂУМБИРА има јако деловање у борби против инфекција: Зашто би чешће требало да се нађе на менију?
Стиче се утисак да многи то не схватају озбиљно, па се понашају као да иду на рутинску интервенцију.
То није једноставна операција!
- Свесни тога, обављамо и по неколико разговора са пацијентима пре операције, објашњавајући им да није све баш тако једноставно. Самим тим што имају прекомерну телесну масу, у већем су периоперативном ризику од оних са нормалном тежином, невезано за врсту хируршке интервенције. Код ових пацијената обавља се посебна припрема која, између осталог, подразумева и спровођење дијете пре операције. Она је значајна за сам ток операције, а има и улогу у постоперативном периоду, али нам даје податак и о томе колико је пацијент озбиљно схватио све ово, јер његово активно учествовање у лечењу представља кључ успеха - напомиње доктор.
Прочитајте још: Побољшава варење, утиче на здравље костију... Зашто треба да заволимо КЕФИР?
Колико се пацијената јави са жељом да се подвргне овој операцији из естетских разлога, а колико њих то чини искључиво због здравља?
- Не бих да правим разлику између полова, јер је данас естетика покретачки мотив и код мушкараца. Исто тако, за мотивацију пацијента одговоран је и лекар, у зависности од тога како презентује проблем пацијенту - закључује доктор Гуњић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ