Prekomerna telesna masa je bolest savremenog doba sa kojom se suočavaju mnogi ljudi na planeti.
Gojaznost nije samo estetski, već i ozbiljan zdravstveni problem koji može da dovede do neželjenih posledica. Mada će mnogi pomisliti da je to moguće rešiti dijetama i promenom životnih navika na duže staze, najefikasniji način "lečenja" gojaznosti predstavlja operacija smanjenja želuca.
Pročitajte još: Dovoljne su vam BELE PATIKE: Prolećni trend koji pristaje svima, elegantni i ležerni u isto vreme (FOTO)
Kome se ova hiruška intervencija prvenstveno preporučuje i koliko je to ozbiljan i rizičan zahvat? O tome govori dr Dragan Gunjić, hirurg Prve hirurške, Kliničkog centra Srbije:
Laparoskopska hirurgija je za ljude sa prekomernom težinom.
- Laparoskopska hirurgija gojaznosti namenjena je ljudima koji imaju izrazito prekomernu telesnu masu. Ona se ponekad naziva i morbidna gojaznost, a definiše se upotrebom različitih metoda. Jedna od njih koristi idealnu telesnu masu (određuje se prema tabelama), podrazumevajući izraženu gojaznost kao postojanje razlike između trenutne i idealne telesne mase za 45 kg ili više - kaže dr Gunjić.
Operacija želuca nije estetska intervencija
Lekar treba da predloži operaciju Foto: Depozit
Čini se da je takva operacija postala trend među estradnim zvezdama prvenstveno iz estetskih razloga.
- Operacija želuca kod gojaznih odavno je prestala da bude estetska intervencija, zbog toga što ima pozitivan efekat na bolesti koje prate gojaznost i u uzročno-posledičnoj vezi su sa ovim problemom. Stoga, barijatrijska hirurgija spada u metaboličku hirurgiju. Pozitivan estetski efekat svakako je bitan samim tim što je najuočljiviji, i kao takav je snažan pokretač kod pacijenta - ističe dr Gunjić.
Pročitajte još: Eliksir mladosti sa naše pijace košta 45 dinara, a sprečava bore
Koji su mogući rizici i komplikacije?
- Komplikacije nakon laparoskopske sleeve gastrektomije, koja je i najčešća barijatrijska procedura, iznose malo više od jednog procenta. Kod gastričnog bajpasa, incidenca komplikacija je nešto veća (oko 4%), imajući u vidu kompleksnost procedure - napominje dr Gunjić.
Operacijom se na neprirodan način utiče na metabolizam, ali prednosti je mnogo...
Navedite nam prednosti i nedostatke takvog zahvata.
- Najpre bih naveo nedostatak, a to je da na neprirodan način pokušava da se utiče na metabolizam. Prednost je to što se "lako" dolazi do željenog smanjenja telesne mase u relativno kratkom vremenskom periodu. Pacijenti nakon operacije gube apetit. Dokazan je povoljan terapijski efekat na oboljenja koja su nastala kao posledica prekomerne telesne mase - pre svega, povišen krvni pritisak, nivo šećera i masnoća u krvi, opstruktivna bolest pluća. Nakon operacije, značajno je manji rebound efekat koji predstavlja povratak kilograma, a izražen je brzo nakon dijete - ističe dr Gunjić.
Pročitajte još: Moćni sastojak ĐUMBIRA ima jako delovanje u borbi protiv infekcija: Zašto bi češće trebalo da se nađe na meniju?
Stiče se utisak da mnogi to ne shvataju ozbiljno, pa se ponašaju kao da idu na rutinsku intervenciju.
To nije jednostavna operacija!
- Svesni toga, obavljamo i po nekoliko razgovora sa pacijentima pre operacije, objašnjavajući im da nije sve baš tako jednostavno. Samim tim što imaju prekomernu telesnu masu, u većem su perioperativnom riziku od onih sa normalnom težinom, nevezano za vrstu hirurške intervencije. Kod ovih pacijenata obavlja se posebna priprema koja, između ostalog, podrazumeva i sprovođenje dijete pre operacije. Ona je značajna za sam tok operacije, a ima i ulogu u postoperativnom periodu, ali nam daje podatak i o tome koliko je pacijent ozbiljno shvatio sve ovo, jer njegovo aktivno učestvovanje u lečenju predstavlja ključ uspeha - napominje doktor.
Pročitajte još: Poboljšava varenje, utiče na zdravlje kostiju... Zašto treba da zavolimo KEFIR?
Koliko se pacijenata javi sa željom da se podvrgne ovoj operaciji iz estetskih razloga, a koliko njih to čini isključivo zbog zdravlja?
- Ne bih da pravim razliku između polova, jer je danas estetika pokretački motiv i kod muškaraca. Isto tako, za motivaciju pacijenta odgovoran je i lekar, u zavisnosti od toga kako prezentuje problem pacijentu - zaključuje doktor Gunjić.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU