Oglas
· · Komentari: 0

Ako se budite u toku noći jednu stvar ne treba da radite: Većina pravi istu grešku

Da li se često dešava da se probudite usred noći? To nije naročiti problem ako se samo okrenete na drugu stranu i ponovo zaspite. Verovatno se toga nećete ni sećati ujutru kad se probudite.

1733663152_shutterstock_2149994645.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Međutim, ako nikako ne možete da se ponovo uspavate, jednu stvar nipošto ne treba da radite, jer bi to moglo da vam potpuno "razbije" san. Nesanica će vas iscrpeti, sutradan ćete biti umorni i pospani.

Mnogi već znaju da nije baš dobro da se, posle noćnog buđenja, pogleda na sat. Često se može desiti da se od toga rasanite i upadnete u stres što vam je ostalo tako malo vremena za odmor.

Ipak postoji nešto još gore, a to je da proverite koliko je sati - na mobilnom telefonu. Obično nam je baš telefon najbliži, ali kad se se već jednom dohvatimo "plavog ekrana", budemo u iskušenju i da bacimo pogled na vesti ili prelistamo društvene mreže. Baš je to ono što ne treba da uradimo, objašnjava dr Fiona Borvik sa stenfordskog Medicinskog fakulteta.

Plava svetlost ekrana i sadržaj društvenih mreža može dodatno da razbudi mozak i ometa san. Umesto toga, ukoliko ne možete da zaspite nakon 10-15 minuta, trebalo bi da ustanete iz kreveta.

Pređite na neko mirno i udobno mesto u kući, na primer, na sofu u dnevnoj sobi i bavite se nečim što ne izaziva preveliku stimulaciju - čitajte knjigu ili slušajte muziku. Kada se ponovo osetite pospano, vratite se u krevet.

Ne treba da ostajete u krevetu dok ne možete da zaspite, jer tako nastaje asocijacija između kreveta i stanja budnosti, a ne sna. To ne treba da radite i samo tako ćete moći da obezbedite sebi uredniji san.
"Umesto da razmišljate o nesanici, prihvatite situaciju i fokusirate se na nešto drugo.

Ako stalno razmišljate o tome kako ne spavate, možete da povećate anksioznost i biće vam sve teže da se opustite. Prihvatite stanje budnosti i fokusirajte se na mirnu aktivnost dok se ne osetite da ste opet spremni za san", kaže dr Borvik.

Ključ za bolji san je izbegavanje stresa i stimulansa tokom noćnih buđenja. Umesto da proveravate telefon ili ostajete u krevetu, pokušajte s umirujućim aktivnostima koje će vam pomoći da se opustite i prirodno vratite u san. Kvalitetan san je proces koji se gradi, kako za ovu noć, tako i za buduće noći.

(Lepa i srećna)

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas