Доносимо вам 7 врста поврћа које људи са дијабетесом могу да једу сваки дан.
Поврће је део скоро сваке препоруке о здравој исхрани и оно може да помогне у мршављењу, одржавању нивоа шећера у крви и код многих других здравствених проблема. Када је у питању дијабетес, треба узети у обзир и врсту поврћа која се конзумира, јер нису све једнаке.
Поврће пуно скроба, попут кромпира, пасуља и кукуруза, може да има директан ефекат на шећер у крви, али то не значи да оно треба да буде потпуно искључено из исхране, већ само да се конзумира умерено. Уместо тога, треба се окренути оном поврћу које има мањи садржај угљених хидрата, а више витамина, минерала и протеина. Које је то поврће и како га можете искористити у исхрани, прочитајте у наставку.
Спанаћ
Није Попај за џабе увек имао конзерву спанаћа при руци, јер је ово поврће врло корисно за здравље. Једна шоља сировог спанаћа има само 1 грам угљених хидрата, а веома је богат антиоксидансима попут витамина А. Може се користити сиров као додатак салати, али може и смрзнут као брикети, или из конзерве. Одличан је додатак за омлет богат протеинима, који је хранљив почетак дана.
Парадајз се често зове суперхраном, а иако припада воћу, његова употреба у исхрани више наликује поврћу. У просеку, један парадајз садржи само 5 грама угљених хидрата, а богат је витамином Ц и ликопеном. Постоји бројни начини његове употребе – може бити део салате, искористити се за богату чорбу, постати део соса или прелива… Може испробати и његову печену или гриловану варијанту, која чува свежину и сочност.
Броколи
Без обзира на здравствено стање, уколико не једете броколи, треба га уврстити у исхрану. Уз мали садржај угљених хидрата иде богатство витамина Ц, влакана и гвожђа. Њему треба сачувати арому, најбоље уз кување или печење, а такође може и да се грилује на брзину.
Купус
Овде вам нећемо открити топлу воду, сви знамо да је купус здрав и може се користити на више начина. Најбогатији је витамином Ц и витамином К. Обичан или црвени, може директно у салату, може за сарме или подварак, а добар је додатак и јелима прављеним у воку.
Прокељ
Попут броколија, и прокељ је на популарности добио трек у последње време. Када се скува, једна шоља овог поврћа садржи 10 грама угљених хидрата, а на то све иду витамин Ц, калијум и влакна. Не постоји конкретно јело чији је он саставни део, али увек можете испробати нове рецепте. Такође погодује брзом гриловању од ког неће изгубити боју.
Шпаргла
Можда код нас ова намирница није толико заступљена као у неким другим земљама, али она свакако има многа добра својства. Пуна је витамина А и К, чији препоручени дневни унос лако можете добити само из ње. Можете је скувати, али укуснија би могла да буде грилована, преливена са мало маслиновог уља и посута сољу и бибером.
Карфиол
Карфиол је добар на више начина, типично се може запећи или скувати као део неке чорбе, али постоји и једна занимљивија варијација. Од њега се може направити "пиринач" који је онда здрава замена ако баш морате избегавати скроб и шећер, а донеће вам обиље витамина Ц и витамина Б9 (фолна киселина).