Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
интересантно

Зашто се већина мршти када види броколи: Наука има објашњење

Резултати новог истраживања пружају ново објашњење о томе зашто неки људи воле поврће, а други, посебно деца - не.

1632649570_Depositphotos_9572428_s-2019.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Неугодност у устима коју деци изазива броколи могла би бити основни кривац за уобичајено одбацивање овог поврћа, показало је ново истраживање.

Истраживачи у Аустралији открили су да ензими из групе поврћа којој припадају кељ, карфиол, купус и броколи, могу да створе дуготрајне непријатне мирисе када су у комбинацији са бактеријама из пљувачке.

Зашто већина не воли броколи?

Стручњаци су у чланку објављеном у Јоурнал оф Агрицултурал анд Фоод Цхемистрy, навели да родитељи, исто као и њихова деца, имају сличан ниво мириса, сугеришући да деле исту врсту микробиома - бактерија - у устима.

Прочитајте још: На Хавајима постоји деценијама забрањена туристичка атракција: Шта су "Степенице ка небу"

Али, иако деца често одбијају поврће, чини се да одрасли временом науче да толеришу мирисе, па са броколијем имају мање проблема.

- Интеракције између поврћа као што су карфиол и броколи и људске пљувачке могу утицати и на развој мириса у устима, што се онда повезује са индивидуалном перцепцијом оброка и јела које то поврће садржи - написао је у часопису тим истраживача, предвођен Дамијаном Френком.

Интригантан је налаз да постоји и значајна веза између сродника по овом питању.

Наведене врсте поврћа садрже једињење које се назива С-метил-Л-цистеин сулфоксид које има снажан сумпоровит мирис, када на њих делују одређени ензими.

То је исти случај са ензимима бактерија које се налазе код људи у усној дупљи. Претходне студије показале су да одрасли имају различите нивое овог ензима у пљувачки, али до сада није било познато да ли је то исто за децу, и да ли то утиче на њихове преференције у исхрани.

Тим из аустралијске Националне агенције за науку, отишао је корак даље и идентификовао главна једињења у сировом и куваном карфиолу и броколију. Затим су затражили од 98 парова деце и родитеља (деца су била старости од шест до осам година) да оцене кључна једињења мириса.

Објашњавајући колико би мириси поврћа могли бити непријатни за младе, др Френк, стручњак у истраживању хране и чула са Универзитета у Сиднеју, рекао је да би „у основи овај мирис могао да се упореди са мирисима животиња у распадању и мирисом пуштања ветра".

Прочитајте још: Шта сте прво видели на овој слици откиће вам шта се налази у вашем СРЦУ

Тим научника је заправо помешао узорке пљувачке са сировим карфиолом у праху и анализирао врсте једињења која су настала током времена. Утврдили су велике разлике међу појединцима по питању тога како реагују на добијене мирисе.

Деца су обично имала сличне доживљаје укуса и мириса као и њихови родитељи, што истраживачи објашњавају присуством сличних микроба код чланова једне породице.

Према налазима, деца чија је пљувачка производила велике количине једињења сумпора највише су „мрзела да једу сирово поврће попут броколија", али овај однос није примећен код одраслих, који су временом вероватно научили да толеришу укус.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas