Сви знате за чувени Дизнијев анимирани филм. Ово је прича о оригиналној бајци која се многима неће свидети.
Године 1940. Дизни је направио цртани филм о столару Ђепету, сиромашном старцу који, у својој усамљености, одлучује да направи дрвеног лутка. Једне ноћи, када је лутка била готова и стари Ђепето отишао у кревет, појавила се необична звезда на небу која испуњава жеље.
Ђепето је устао, погледао у чаробну звезду, и замислио жељу.
– Звездо светла, звездо сјајна, прва звездо коју видим вечерас, желим да мој мали Пинокио буде прави дечак – пожелео је Ђепето.
С љубављу је погледао своју лутку и уздахнуо.
– Не би ли то било лепо – помислио је.
Мали цврчак који је живео у Ђепетовој радионицу посматрао је читаву сцену.
– Врло лепа замисао, али бојим се да је немогућа – рекао је.
Прочитајте још: Ово је НАЈЧУДНИЈИ ДИЗНИЈЕВ ЦРТАНИ и вероватно га НИСТЕ ГЛЕДАЛИ: Ево како је настао (ВИДЕО)
Међутим, звезда је заправо била вила која је чула чежњу човека и одлучила да му испуни жељу. Оживела је Пинокија и доделила му маленог цврчка да се стара о њему. Да би постао прави дечак било је потребно да докаже да је вредан тога. Сигурно се сви сећате ових сцена… Милиони деце одрастали су уз Дизнијев класик, а авантуре Пинокија, дрвеног лутка који жели да постане прави дечак постале су пример деци широм света о томе како заправо треба да се понашају.
Оригинална књига “Авантуре Пинокија”, коју је италијански аутор Карло Колоди написао 1880. имала је, пак, знатно другачији циљ.
Бајка о злом дечаку
Поента Колодијеве приче била је да покаже како је тешко бити родитељ непослушном дечаку, а књига се бави последицама погрешних потеза главног јунака Пинокија и патњама које те одлуке изазивају његовом оцу.
Колоди никада није био родитељ, а његова прича је била све само не лепа. Лутка у причи од самог почетка представљена је као “непослушна битанга и бедни дечак”. Оригинална бајка о Пинокију заправо је била одраз филозофије васпитања деце 18. века. Родоначелник такозваног “социјалног васпитања” био је Жан Жак Русо, а његова главна идеја била је неопходност суочавања детета са “природним последицама” непослушности.
Пинокио, лутак који је окружен љубављу, понаша се потпуно другачије од онога што се очекује - бежи са часова, улази у лоше друштво, свађа се са Ђепетом, руши његов ауторитет, изазива свађу између Ђепета и његовог станодавца, а када научи добро да хода - бежи од куће. Врхунац Пинокијевог безобразлука огледа се у потказивању Ђепета и тврдњи да га његов творац туче и занемарује, што доводи до тога да јадног Ђепета стрпају у затвор. Пинокио се чак у неком моменту одлучује на то да убије своју савест, па мали цврчак на крају бива згњечен и претворен у флеку на зиду.
Пинокио је кроз целу причу “одговарао” за своја злодела. Тукли су га, шибали, бесили, а једном су му спалили ноге само да би му их Ђепето поправио.
– Он је по дефиницији једно незадовољно дериште које стално испашта због својих испада – рекао је једном Колоди за Пинокија, а пише портал Винтаге неwс.
Неваљали лутак чини сумњиве, а понекад и злонамерне потезе који га на крају доводе до тога да га његови лажни пријатељи – лисица и мачка, обесе. Прича је, дакле, у оригиналу имала трагичан крај. Првобитно је објављена у серијској форми као “Прича о лутки” (“Ла сториа ди ун бураттино”) у “Гиорнале пер и бамбини”, једном од најранијих италијанских часописа за децу. Колоди је изворно написао 15. поглавља и сцена у којој Пинокио лежи обешен била је последња.
Међутим, на захтев читалаца и издавача, Колоди је додао поглавља 16–36, у којима Плава вила спасава Пинокија и, након што он увиди своје грешке, на крају га претвара у правог дечака, чинец́и причу прикладнијом за децу.
Прочитајте још: Да ли сте се питали зашто ДИЗНИЈЕВИ ЈУНАЦИ немају МАМЕ у цртанима? Иза овога се крије ТУЖНА ПРИЧА
Прича о Пинокију је изузетно сложена
Карло Колоди више се бави последицама лошег понашања и анализом сложеног односа између родитеља и деце, за разлику од Дизнијеве верзије која говори о наивном слатком лутку који живи у исквареном свету одраслих.
– Пинокио не може бити негативац, он мора бити симпатичан и пријемчив деци да би прича могла лакше да се “прода” – објаснио је Волт Дизни уочи премијере свог анимираног спектакла.
Искусни Дизни знао је да се оригинална прича о дечаку који је због свог карактера мучен и умало убијен, није нешто што деца желе да гледају и из чега могу да извуку поуку (и са родитељима оставе новац у биоскопу). Зато се одлучо да причу ублажи и “упакује у целофан”. Његов Пинокио је жртва лошег друштва, али захваљујући свом чистом срцу успева да савлада све препреке, заслужи Ђепетову љубав и постане “прави дечак”.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ