Избегавајте да пијете воду из загрејане флашице чак и када сте жедни
Током тропских врућина, кућу не напуштамо без флашице воде. Неретко се дешава да се услед високих температура фласишица загреје, односно вода у њој.
Међутим, да ли знате шта се тада дешава?
Како се пластичне флашице праве од полиетилен терефталата који, када се загреје, отпушта штетну хемикалију бисфенол А (БПА). Када се бисфенол унесе у организам може бити изузетно штетан.
Прочитајте још: Корисница Тик Тока поделила брз и једноставан начин за расхлађивање: Потребан вам је само убрус
Што се флашица више загрева, то отпушта и више штетних састојака који прелазе у воду. Недавно је и спроведен ескперимент који то доказује. Наиме, професорка Лина Ма је са својим тимом научника испитивала које се све хемикалије ослобађају из пластичне флашице након стајања на високој темпператури током 4 недеље.
Та студија је доказала да се ниво штетног БПА повећава на високим температурама. Ни случајно не пијте воду из флашице која је данима била у аутомобилу или на сунцу.
Бисфенол А повезује се са бројним здравственим проблемима - попут пада имунитета, проблема са репродуктивним здрављем и неуролошким проблемима. Чак је утврђено да ова хемикалија повећава ризик од развоја Алцхајмерове болести, дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести и др.
Најбоље би било користити стаклену уместо пластичне флашице.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ