Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Мехур од сапунице није пукао више од годину дана: Шта су открили физичари?

Истраживачи са Универзитета у Лилу смислили су начин како да продуже иначе краткотрајан живот мехура од сапунице и објавили да њихов балон није пукао 465 дана.

1642936771_soap-bubble-g413dba5f0_1280.jpg
Фото: Пиxабаy
Oglas

Физичари са Универзитета у Лилу објавили су своје резултате у часопису Пхyсицал Ревиеw Флуидс, и навели како су продужили „крхки и ефемерни“ животни век једног мехурића на невероватних 465 дана.

Према ауторима студије, типичан мехур од сапунице за купање или за прање судова траје само неколико тренутака пре него што пукне што због „дренаже изазване гравитацијом и/или испаравања течности“.

У својим експериментима, тим је проучавао три различите врсте мехурића: традиционалне мехуриће од сапуна, мехире настале на бази воде и гаса, као и мехуриће на бази и глицерола.

Прочитајте још: Три начина да се ЗАГРЕЈЕМО за време ледених дана: Правимо ГРЕШКЕ због којих нам је још више хладно

Пратили су мехуриће користећи вагу и камеру. Као што се и очекивало, мехурићи од сапуна живели су око минут пре него што су пуцали, док су гасни на бази воде трајали мало дуже, и пуцали у пероду од 6 до 60 минута. Са довољно високом концентрацијом глицерола, водено-глицеролски мехури су остали нетакнути знатно дуже, а најдуговечнији је преживео 465 дана након што је направљен.

Истраживачи истичу да дуговечност овог мехура од воде и глицерола потиче управо од стабилизацијских ефеката које има глицерол, једињење које се инче користи као додатак у производњи хране и лекова.

- Глицерол има јак хигроскопски ефекат и познато је да апсорбује и воду из ваздуха. Сматрамо да ова апсорпција воде компензује испарљивост, док присуство честица глицерола онемогућава да вода исцури из мехура, што иначе узрокује њихово пуцање - додају истраживачи.

Прочитајте још: Мањак МАГНЕЗИЈУМА одражава се на стање мозга, срца и мишица - како га НАДОКНАДИТИ?

Упркос томе што би постигнућа француских физичара лаицима могла да изгледају као потпуно бесмислена и непотребна, професор математике са Универзитета у Њујорку, Леиф Ристроф, истиче да ови резултати могу имати врло значајну практичну примену.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas