Погледајте на ком се месту нашла Србија
Квалитет образовања у великој мери утиче на ИQ резултате, односно нижи просек ИQ више указује на лош приступ квалитетном образовању, а не на урођену интелигенцију.
Веб страница "Тхе Интернатионал ИQ Тест", која је недавно објавила резултате о просечној висини ИQ-а на планети. На листи од топ 25 земаља које се пореде нашла се и Србија.
Подаци су засновани на основу резултата 1.691.740 појединаца широм света који су током 2023. године полагали један те исти тест интелигенција на поменутом сајту.
Судећи по табели стиче се утисак да је просечан коефицијент интелигенције виши у источној Азиј, док је испод просека у Централној и Јужној Африци и Латинској Америци.
Прво место на листи заузела је Јужна Кореја где је просечан ИQ 107,54, а прате је Кина са 106,99 и Иран 106,84. Одмах за њима су ту и Јапан и Сингапур са истим резултатом, односно просечним коефицијентом од 106, 18.
Најинтелигентнији становници Европе су по овој листи Аустријанци са просечним ИQ-ом становника 102, 71. Србија се нашла на 25. месту са просечним ИQ од 100, 66. Што нашу земљу сврстава међу групу просечно интелигентних људи (ОQ од 90 до 110). Испред нас је Словенија, 102,31 и тиме заузела 9 позицију.
Последње место на листи заузео је Габон, са просечном интелигенцијом од 86.09
Како се рачуна ИQ на овој страници?
ИQ тест на поменутој страници инспирисан је тестом прогресивниһ матрица, који је развио психолог Џон Карлајл Рејвен још 1936. године. Кандидат мора да приликом сваког питања користи логику, а овај метод мери способност расуђивања, разумевања сложености и препознавања и репродукције образаца.
(Курир.рс/Интернатионал Иq Тест)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ