Доктор Војислав Перишић открио је како се правилно пије кафа и изненадио мишљењем.
Испијање кафе је један од омиљених ритуала, како у Србији, тако и у свету. Мишљења о кофеину су подељена. Док неки стручњаци стављају фокус на штетност кофеина, многи истичу да може имати благотворна дејства на наш организам. Међутим, оно у чему су сви усаглашени, јесте да је умереност кључ.
Доктор Војислав Перишић често се бавио овом тематиком, те истакао најбитније ствари које свако од нас треба да зна.
Утицај кофеина на организам
- Просечној одраслој особи без проблема можемо да препоручимо да попије од 4 до 6 шоља кафе дневно. Минимална количина, која не прави проблеме у овом контексту, је 200 милиграма кофеина. Наравно, не треба сваки човек некритично у себе да "улије" ту количину. Свака особа познаје своје тело, значи, ако код конзумирања кафе нема кардиоваскуларних проблема, лупања срца, хипертензије, кофеин је најјачи антиоксиданс који овим путем може да се унесе, и он штити од свих ових болести. - рекао је др Перишић и додао:
- Особе које воле да конзумирају алкохол, кофеин штити од карцинома јетре. Етанол је прооксиданс, а кофеин има антиоксидантно дејство и то тако јако изражено, да би се могао сматрати чудом. Истраживања кажу да љубитељи кафе имају и мањи проценат обољевања од карцинома ректума. Поред тога, кофеин утиче позитивно на когнитивне способности па ће тако страсни испијачи кафе ретко, или никада добити Алцхајмерову болест. Најновија истраживања кажу да кофеин штити и панкреас од карцинома, а велике "кафопије" ређе обољевају од ове болести, која је у експанзији. Утиче на регулацију инсулина, и самим тим превенира дијабетес – објаснио је професор др Војислав Перишић, гастроентеролог.
Да ли постоји права мера?
- Када попијете једну или две кафе, а ваш мозак је брз, оштар, "сија" и добро сте расположени, значи да је добар ефекат кофеина на ваше телесне функције. Људи најчешће греше у томе што уносе кафу одмах после оброка. Тако после доручка попију једну или две, исто после ручка и ужине, или сваког оброка. На такав начин анулирају се корисна дејства кофеина јер се он меша са хлороводоничном киселином приликом варења, и може да изазове проблеме. Ако се направи добар баланс у том смислу, "повући ћемо" све оно добро из кафе и кофеина, а нећемо иритирати желудац. - рекао је доктор Перишић.
Изазива ли кофеин зависност?
- Када осетим "аларм", односно да ми пада ментална способност, зна се, иде кафа. Људима се дешава да, када направе паузу од више сати и не унесу количину кафе на коју су навикли, падне концентрација, мозак се успори. То је и мој случај, и нешто што са једног гледишта можемо назвати зависношћу, али са друге, ту су велике користи за здравље. И то сваки човек једноставно на свом примеру може да осети - истиче он.
(Стилл)
Бонус видео: