Осим што ходање шумом ослобађа од стреса, оно доприноси смањењу крвног притиска и успорава убрзани рад срца услед хипертензије.
Традиција која се у древном Јапану називала „Схинри-иоку“, односно такозвано купање у шуми и даље је најделотворнији, природни метод за јачање имунитета. Научно објашњење је биохемијске природе, а јачање природног имунитета код људи доприноси спречавању појаве рака и других хроничних болести, потврдили су научници из Јапана.
Прочитајте још: СЕРГЕЈ Морјаков тврди да је довољно ПОМИРИСАТИ ову биљку и ПРЕХЛАДА НЕСТАЈЕ
Наиме, истраживачи су установили да боравак у шуми поправља природни имунитет, који је важан за спречавање рака као и других хроничних болести. Осим што ходање шумом ослобађа од стреса, оно доприноси смањењу крвног притиска и успорава убрзани рад срца услед хипертензије.
Прочитајте још: Одаберите свој лек: Постоји ДЕВЕТ природних начина који решавају проблем ВЕНА и ТЕШКИХ ногу
Шумско дрвеће и остале биљке у ваздух испуштају фитонциде, антимикробна органска једињења која су заслужна за уништавање гљивица, бактерија и плесни. Ходајући по дубокој, незагађеној шуми удишемо те честице, што доприноси нашем здрављу, односно истраживачи кажу да смо тада „уроњени у имунолошки систем шуме“.
Шетање кроз шуму подстиче креативност и призива позитивне мисли, што је врло важно за физичко здравље.
Када су знанственици тестирали људе пре и након двосатне шетње шумом, пронашли су код свих, осим код једне особе, 50% и више Т-зрнаца. Имали су нижи крвни притисак, осећали су смиреност, као и бистрину у глави.
Дрвеће у дубокој шуми и биљке које уз њих расту емитују у окружење антимикробна корозивна органска једињења биљних деривата, који се називају фитонциди.
Ова органска једињења дрвеће природно емитује како би се истребиле гљиве и бактерије из његовог окружења. Разлог тога, како тврде научници, је чињеница да гљивице и бактерије нису добродошли микроорганизми на корама и лишћу дрвећа, а истовремено могу бити проблем и за наш имунолошку систем.
Прочитајте још: ЧУВЕНИ лекар МОЛОХОВ се куне у КРАЉА ЈЕСЕНИ и ЦАРА ЗИМЕ: Руси лече 20 БОЛЕСТИ белим кореном!
- Шумска стабла су често стотинама, ако не и хиљадама година стара. Дрвеће и друге биљке, усавршиле су заштиту, односно једињења која могу да убију све штетне гљивице и бактерије – објашњавају јапански научници у својој студији објављеној у часопису за научна истраживања „European Journal of Applied Physiology“.
Док човек борави у шуми, било да седи или хода, његов дах се седињује са овим компонентама, које испушта дрвеће. Ове компоненте и једињења су толико јака, да се у организму задржавају и до два месеца одржавајући имуни систем јаким и стабилним.
Терапија у шуми помаже у борби против инфекција и рака.
- Рецимо, када ходамо шумом ми се купамо у њеном природном имунитету. Уроњени смо у “фитохемијски” имунолошки систем шуме – објашњава професор Кинг Ли из одељења за хигијену и јавно здравље Nipon медицинске школе у Токију.
Прочитајте још: ЕКСКЛУЗИВНО: Древни ЛЕК монаха са Свете Горе који "ДИЖЕ из МРТВИХ" (РЕЦЕПТ)
У чланку постоје прецизније информације о ефектима на специфичне хормоне, укључујући ефекте норадреналина и DHEA на стрес и адипонектин. Наиме, нижи ниво адипонектина је повезан са дијабетесом типа 2 и гојазношћу.
Прочитајте још: СЕРГЕЈ Морјаков тврди да је довољно ПОМИРИСАТИ ову биљку и ПРЕХЛАДА НЕСТАЈЕ
Такође, истраживања су показала и да шума добро делује на хормоне у телу. Ароматични мириси које производи дрвеће и друге биљке у шуми повезане су са антиинфламаторним, анти-туморским и заштитним утицајима на мозак. Тако шетање кроз шуму подстиче креативност и призива позитивне мисли, што је врло важно за физичко здравље.
Прочитајте још: ЛИДИЈА Сурина, ЧУВЕНА траварка са УРАЛА, каже: Ако желите ДУБОКУ СТАРОСТ пијте 6 МОЋНИХ БИЉАКА
Људима боравак у природи нужно потребан док живот у великим градовима са мало зеленила и пуно бетона свима дугорочно наноси штету. Некад, док су људи живели у суживоту са природом, оволико болести, психичких и физичких, није било, тврде јапански научници.