Сматра се да сваки трећи пацијент повремено или стално има непријатан осећај надутости.
Асс др сци. мед. Душан Поповић, гастроентерохепатолог са Клинике за гастроентерологију Клиничког центра Србије, одговара на питања зашто је надутост данас чест проблем и како да је ублажимо.
Надутост је веома чест симптом у свакодневној гастроентеролошкој пракси. Разлози за настанак надутости могу бити различити. То могу бити: грешке у исхрани, функционални или органски поремећаји. Грешке које се праве у исхрани су када људи нередовно једу, оброци су обилни, храна се добро не сажваће. Све то доводи до појачаног уношења ваздуха у органе за варење, што проузрокује осећај надутости, појачано пуштање ветрова и подригивање. Не сме се заборавити ни уношење газираних пића и пушење. Надутост је најчешће симптом функционалних поремећаја.
др Душан Поповић, Фото: Промо
Шта су функционални поремећаји органа за варење? Функционални поремећаји су последица измењеног проласка садржаја хране кроз органе за варење и/или њихове појачане осетљивости, а уз одсуство видљивих, органских оштећења. Најважнији функционални поремећаји су синдром нервозног дебелог црева и диспепсија. Поред надутости, ови поремећаји су удружени са: болом, нередовним пражњењем црева, осећајем нелагодности, тежине и „претакања“ у трбуху. Присуство функционалних поремећаја смањује квалитет живота пацијената.
Како да знамо да ли су тегобе узроковане функционалним или органским поремећајем дигестивног тракта? Прва степеница је разговор са лекаром који ће урадити анамнезу и преглед. Симптоми који указују на органско обољење (тзв. алармни симптоми) су: анемија, појава крви у столици, смена затвора и пролива, губитак на тежини, упорно повраћање, постојање карцинома у породици и др. Пацијенти који имају алармне симптоме захтевају неодложно и детаљно гастроентеролошко испитивање (лабораторијске анализе, ултразвук, гастроскопија, колоноскопија и др.).
Код функционалних поремећаја најчешће нису присутни алармни симптоми. Типично је и да ови пацијенти немају тегобе преко ноћи. Њихове тегобе се најчешће погоршавају приликом стреса, а попуштају након пражњења црева или пуштања ветрова (код нервозног дебелог црева).
Шта саветујете пацијентима који се жале на надутост? Лечење надутости започиње применом хигијенско-дијететског режима. То подразумева да пацијенти треба да имају редовне оброке, количински мање, да добро сажваћу храну и полако једу. Потребно је избегавати храну која проузрокује надутост (карфиол, грашак, пасуљ, газирана пића, шећери и др.). Особе код којих се надутост јавља након уношења млека, могу да имају недостатак лактазе (ензим који разлаже млечни шећер). Они могу да узимају млеко без лактозе, кисело млеко и јогурт. Пошто је свака особа индивидуа за себе, различите намирнице код неких доводе до надутости, а код неких не, што захтева индивидуалан приступ и избегавање строгих ограничења у исхрани. Елиминација стреса, редовна физичка активност и престанак пушења се подразумевају.
Постоји велики број препарата који се користе код надутости. Потребно је одабрати онај који делује и на сам узрок. Неопходно је да одабрани препарат буде безбедан и ефикасан.
Препарат са којим имам вишегодишње позитивно искуство и са којим најчешће започињем третман надутости је Флобиан®. Флобиан® је природан и безбедан препарат, који је откривен и патентиран у Шведској, а на нашем тржишту се налази већ 10 година. Његов активни састојак делује у цревима спречавајући настанак гаса и тако уклања узрок проблема, смањујући надутост и гасове. Поред тога, помаже да се смање и други симптоми функционалних поремећаја (бол, грчеви, нерегуларна столица и др). Потпуно је безбедан за дуготрајну примену, а у третману надутости и гасова саветује се најмање 4 недеље.