У будућности ће се ваш сладолед од ваниле правити од пластичних боца.
Научници су пронашли начин да пластични отпад претворе у арому ваниле помоћу генетски модификованих бактерија, према новој студији.
Ванилин, једињење које носи већину мириса и укуса ваниле, може се природно екстраховати из зрна ваниле или направити синтетички. Око 85% ванилина тренутно се прави од хемикалија узетих из фосилних горива.
Загрејали су посуду с киселином и микробима, након чега се 79 одсто киселине претворило у ванилин.
Примена ванилина у прехрамбеној индустији
Ванилин се налази у широкој палети прехрамбених, козметичких, фармацеутских производа, производа за чишћење и хербицида, а потражња „брзо расте“, написали су аутори у студији. У 2018. години глобална потражња за ванилином износила је око 40.800 тона, а очекује пораст потражње на 65.000 тона до 2025. године, наводи се у студији објављеној 10. јуна у часопису Green Chemistry.
Потражња за ванилином
Потражња за ванилином „далеко премашује“ понуду зрна ваниле, па су научници прибегли синтетичкој производњи ванилина. У новој студији, истраживачи су користили нову методу за претварање пластичног отпада у ванилин, као начин за снабдевање ванилином и смањење загађења.
Прочитајте још: Хиљаде девојака љуби његов гроб, а неке су отишле толико далеко да глуме сексуалне односе са статуом! (ФОТО/ВИДЕО)
Решење великог светског проблема!
Студије су показале како се могу разложити пластичне боце израђене од полиетилен терефталата (ПЕТ) да би добили терефталинску киселину. У новој студији, два истраживача са Универзитета у Единбургу у Шкотској успели су да генетским инжењерингом терефталисну киселину претворе у ванилин, помоћу генетски модификоване бактерије ешерихије коли.
Помоћу бактерије ешерихије коли, научници су успели да око 79 % терефталинске претворе у ванилин.
Еколошка криза
„Глобална криза пластичног отпада сада је препозната као једно од најхитнијих еколошких питања с којима се суочава наша планета“, написали су аутори у студији. Око 1 милион пластичних боца се прода сваког минута широм света, а само 14% се рециклира".
Пластика која се рециклира може се претворити само у влакна за одећу или тепихе.
Прочитајте још: "Открио сам да ми је син у ствари ујак!": Невероватна исповест мушкарца од које ће вас заболети глава! (ВИДЕО)
„Наш рад оспорава перцепцију пластике као проблематичног отпада и уместо тога показује њену употребу као новог ресурса угљеника од којег се могу производити производи високе вредности“, изјавио је коаутор Стефан Волас, виши предавач биотехнологије на Универзитету у Единбургу.
Сада се аутори студије надају да ће даље побољшати бактерије како би могле да претворе још више терефталинске киселине у ванилин.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ