Пре две године нашао се у врху листе градова са највећим бројем кафића, престигавши Токио и Лондон.
Шангај је финансијски центар Кине и град са највећим бројем кафића у свету. За Шангај кажу да је у посебној „љубавној вези са кафом“.
Култура посете кафеа у граду годинама се развијала, али је експанзију доживела после ковида. Тада су мештани прихватили живот на отвореном дружећи се са пријатељима и породицом. Пошто је понуда велика, велика је и конкуренција, па су многи власници и менаџери кафића забринути за будућност.
Једна од власница кафића у Шангају истакла је да није имала избора, да је ушла у бизнис, али да је њен савет будућим власницима кафеа да размисле пре уласка у тако озбиљан посао, јер је зарада у односу на инвестиције минимална.
У Шангају се „бити виђен“ у кафићу сматра модерним и урбаним, нарочито код млађих генерација.
Како је истакао један од становника, град је космополитски, међународни, трговачки у коме постоји традиција испијања кафе у кафићима.
Кинеско тржиште кафе је током претходне године процењено на више од 35 милијарди америчких долара. У експанзији је и предвиђа се да ће се увећати за још 13 милијарди америчких долара.
У Кини је забележило раст и тржиште брендираних кафића, за око 58 одсто, навео је Wорлд Цоффее.
У Шангају се простор који се током дана користи као кафић, у ноћним сатима претвара у барове због високих трошкова најма простора.
(РТС)
БОНУС ВИДЕО