U budućnosti će se vaš sladoled od vanile praviti od plastičnih boca.
Naučnici su pronašli način da plastični otpad pretvore u aromu vanile pomoću genetski modifikovanih bakterija, prema novoj studiji.
Vanilin, jedinjenje koje nosi većinu mirisa i ukusa vanile, može se prirodno ekstrahovati iz zrna vanile ili napraviti sintetički. Oko 85% vanilina trenutno se pravi od hemikalija uzetih iz fosilnih goriva.
Zagrejali su posudu s kiselinom i mikrobima, nakon čega se 79 odsto kiseline pretvorilo u vanilin.
Primena vanilina u prehrambenoj industiji
Vanilin se nalazi u širokoj paleti prehrambenih, kozmetičkih, farmaceutskih proizvoda, proizvoda za čišćenje i herbicida, a potražnja „brzo raste“, napisali su autori u studiji. U 2018. godini globalna potražnja za vanilinom iznosila je oko 40.800 tona, a očekuje porast potražnje na 65.000 tona do 2025. godine, navodi se u studiji objavljenoj 10. juna u časopisu Green Chemistry.
Potražnja za vanilinom
Potražnja za vanilinom „daleko premašuje“ ponudu zrna vanile, pa su naučnici pribegli sintetičkoj proizvodnji vanilina. U novoj studiji, istraživači su koristili novu metodu za pretvaranje plastičnog otpada u vanilin, kao način za snabdevanje vanilinom i smanjenje zagađenja.
Pročitajte još: Hiljade devojaka ljubi njegov grob, a neke su otišle toliko daleko da glume seksualne odnose sa statuom! (FOTO/VIDEO)
Rešenje velikog svetskog problema!
Studije su pokazale kako se mogu razložiti plastične boce izrađene od polietilen tereftalata (PET) da bi dobili tereftalinsku kiselinu. U novoj studiji, dva istraživača sa Univerziteta u Edinburgu u Škotskoj uspeli su da genetskim inženjeringom tereftalisnu kiselinu pretvore u vanilin, pomoću genetski modifikovane bakterije ešerihije koli.
Pomoću bakterije ešerihije koli, naučnici su uspeli da oko 79 % tereftalinske pretvore u vanilin.
Ekološka kriza
„Globalna kriza plastičnog otpada sada je prepoznata kao jedno od najhitnijih ekoloških pitanja s kojima se suočava naša planeta“, napisali su autori u studiji. Oko 1 milion plastičnih boca se proda svakog minuta širom sveta, a samo 14% se reciklira".
Plastika koja se reciklira može se pretvoriti samo u vlakna za odeću ili tepihe.
Pročitajte još: "Otkrio sam da mi je sin u stvari ujak!": Neverovatna ispovest muškarca od koje će vas zaboleti glava! (VIDEO)
„Naš rad osporava percepciju plastike kao problematičnog otpada i umesto toga pokazuje njenu upotrebu kao novog resursa ugljenika od kojeg se mogu proizvoditi proizvodi visoke vrednosti“, izjavio je koautor Stefan Volas, viši predavač biotehnologije na Univerzitetu u Edinburgu.
Sada se autori studije nadaju da će dalje poboljšati bakterije kako bi mogle da pretvore još više tereftalinske kiseline u vanilin.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU