Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

СЕЗОНА РОШТИЉАЊА У ПУНОМ ЈЕКУ: Овако ћете се заштитити од тровања храном

Правилно чување и припрема намирница су један од главних предуслова за роштиљање у природи без озбиљнијих последица по здравље, јер су на високим температурама тровања веома честа појава. Како треба чувати роштиљско месо, као и на шта обратити пажњу приликом његове припреме објаснили су стручњаци за безбедност хране.

1719735311_9ff7f488ec326e076931d0423fb2e3464cc77a1e.jpg
Фото: Пиxабаy фрее имагес
Oglas

Врели дани који су пред нама су идеални за прављење роштиља са породицом и пријатељима, а уз понеко пиће и добру музику незабораван провод је загарантован. Још ако је дружење организовано поред неке реке или базена, нема му премца. Међутим, једна ствар може покварити роштиљање - тровање месом и другим намирницама.

Начин чувања и припреме меса је од изузетног значаја

Најважнија ствар о којој би требало да водите рачуна јесте начин чувања меса, јер се на високим температурама микроорганизми у њему размножавају неупоредиво већом брзином него у стандардним условима. Дакле, идеално би било да се месо за роштиљ што дуже држи у херметички затвореним посудама и на хладном (у расхладној торби), далеко од директних сунчевих зрака.

Поред тога, од велике је важности да остале намирнице које се сервирају сирове, као и већ спремљена храна, ни у ком случају не дођу у контакт са сировим месом. Не смеју се користити чак ни исти тањири или даске за сечење. Уколико се то догоди, на намирницама могу остати бактерије, које ће потом доспети у ваш организам, упозоравају стручњаци у интервјуу за портал Јаху Лајв.

Различите врсте меса захтевају другачију припрему

Јако је важно и на који се начин храна припрема, највише када је реч о месу, риби и плодовима мора. Иако се све те намирнице термички обрађују, не постоји универзално правило за њухову припрему, већ дужина спремања и температура на којој се оно пече зависи од врсте меса. За дебље парчиће меса требаће нешто више времена, док се филети припремају краће.

Већим комадима меса биће потребно између 10-ак и 15 минута на роштиљу, док се пилеће бело месо и откоштени батаци спремају у просеку између 10 и 12 минута, зависно од дебљине меса. Риба се припрема нешто краће - филетима је довољно између 6 и 10 минута да буду потпуно спремни за јело, док се кобасице спремају најкраће, максимално 5 минута.

(РТ)

 

БОНУС ВИДЕО:

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas