Правилно чување и припрема намирница су један од главних предуслова за роштиљање у природи без озбиљнијих последица по здравље, јер су на високим температурама тровања веома честа појава. Како треба чувати роштиљско месо, као и на шта обратити пажњу приликом његове припреме објаснили су стручњаци за безбедност хране.
Врели дани који су пред нама су идеални за прављење роштиља са породицом и пријатељима, а уз понеко пиће и добру музику незабораван провод је загарантован. Још ако је дружење организовано поред неке реке или базена, нема му премца. Међутим, једна ствар може покварити роштиљање - тровање месом и другим намирницама.
Начин чувања и припреме меса је од изузетног значаја
Најважнија ствар о којој би требало да водите рачуна јесте начин чувања меса, јер се на високим температурама микроорганизми у њему размножавају неупоредиво већом брзином него у стандардним условима. Дакле, идеално би било да се месо за роштиљ што дуже држи у херметички затвореним посудама и на хладном (у расхладној торби), далеко од директних сунчевих зрака.
Поред тога, од велике је важности да остале намирнице које се сервирају сирове, као и већ спремљена храна, ни у ком случају не дођу у контакт са сировим месом. Не смеју се користити чак ни исти тањири или даске за сечење. Уколико се то догоди, на намирницама могу остати бактерије, које ће потом доспети у ваш организам, упозоравају стручњаци у интервјуу за портал Јаху Лајв.
Различите врсте меса захтевају другачију припрему
Јако је важно и на који се начин храна припрема, највише када је реч о месу, риби и плодовима мора. Иако се све те намирнице термички обрађују, не постоји универзално правило за њухову припрему, већ дужина спремања и температура на којој се оно пече зависи од врсте меса. За дебље парчиће меса требаће нешто више времена, док се филети припремају краће.
Већим комадима меса биће потребно између 10-ак и 15 минута на роштиљу, док се пилеће бело месо и откоштени батаци спремају у просеку између 10 и 12 минута, зависно од дебљине меса. Риба се припрема нешто краће - филетима је довољно између 6 и 10 минута да буду потпуно спремни за јело, док се кобасице спремају најкраће, максимално 5 минута.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ