Коришћена још од пре 3500 година, у време древне јужне и латиноамеричке културе, попут мајанске и астечке, чоколада се тада није користила као што се користи данас.
Маје су правиле чоколадни напитак мешајући мрвљено семе какаа, воду и љуте паприке, који је коришћен углавном у религијским ритуалима, па су га називале „храном богова“. Важност биљке какаа у то доба је била огромна. Говорило се да има магијску моћ, па су чак и зидови њихових палата осликани какао плодовима. Све то чоколаду сврстава у најстарији напитак познат човечанству.
Прочитајте још: Сви смо бар једном пробали ВАСИНУ ТОРТУ, а да ли сте знали да се иза те посластице крије НАЈЛЕПША ЉУБАВНА прича (ВИДЕО)
Историја чоколаде је дуга и узбудљива
Фото: Депозит
Осим Маја, пиће од чоколаде које су Астеци припремали од какаовог семена и воде звало се ‘ксокоати’, што значи ‘горка вода’. Колико је у то доба придавана важност зрнима какаа, говори чињеница да је обичан народ у доба Астека ова зрна користио као новац. Првобитно, чоколада уопште није била заслађена и чешће је била повезана са пићем него са чврстом материјом. Када су се Шпанци и Португалци доселили у Америку, тек онда се у чоколаду почела додавати шећерна трска.
Прочитајте још: У 18. веку колач ФРАНЦУЗА, данас омиљен код СРБА. УКУСНО и спремно за 7 МИНУТА
Фото: Депозит
Магија чоколадног напитка се брзо проширила „Старим континентом“, обузимајући прво властелу и племиће, а потом и цео свет.
За производњу првих штангли чоколаде заслужан је био Џозеф Фреј, који је користио специфичну мешавину какаа и холандске верзије чоколаде да направи калупе чврстих штангли.
У савременом добу, чоколада коју познајемо, појављује се у мноштву облика и укуса: филоване, пуњене, мешане са воћем, житарицама и бројни други облици овог слатког задовољства.
Данас постоји више од 600 различитих укуса чоколаде, али далеко од тога да су све идентичног квалитета. Када бирате чоколаду, обавезно прочитајте њен састав и земљу порекла.