МАСЛИНОВО УЉЕ је важи за једно од најздравијих биљних уља. Поред тога што се користи за негу и лепоту, ово уље погодно је и за кулинарске специјалитете.
Међутим, досад смо слушали да маслиново уље не смемо да загревамо те да га искључиво користимо за преливе и за додавање укуса већ готовом јелу. Али да ли је заиста тачно да не смемо да га користимо приликом кувања или печења?
Да ли маслиново уље сме да се загрева?
Упркос увреженом мишљењу, ово уље заправо има високу тачку димљења (од 176 до чак 200 степени Целзијуса). Ипак, тачка димљења не означава и то колико је одређено прехрабрено уље стабилно при загревању.
Наиме, истраживања из 2018. године показала су да је екстрадевичанска верзија маслиновог уља заправо најстабилније прехрабено уље те да има бољу деградацију при високим температурама од осталих биљних уља.
По чему је ово уље посебно?
То значи да екстрадевичанско маслиново уље можемо без проблема да користимо при кувању, печењу, па чак и пржењу. Захваљујући обиљу монозасићених масних киселина и полифенола отпорних на топлоту, уље маслине сузбија оксидативни стрес изазван топлотом. Самим тим, успорава и стварање нездравих компоненти, попут слободних радикала.
Али шта заиста издваја ово уље као веома здраво? Студија из 2015. године открила је да је кување поврц́а попут парадајза, патлиџана и бундеве у екстрадевичанском маслиновом уљу заправо повец́ало садржај антиоксиданата у том поврц́у!
Закључак јесте да је маслиново уље веома здраво и да ниједан вид кувања неће утицати на укус, нутритивне вредности нити здравствене бенефите самог уља.
БОНУС ВИДЕО: