Сигурно мислите да зачини трају вечно?
Када припремамо неко јело углавном се запитамо да ли имамо одговарајући зачин за њега, али никада, баш никада, да ли је он и даље употребљив.
Прочитајте још: Предлог за романтичну вечеру: Чоколадни мус је "лек за душу" (РЕЦЕПТ)
Уосталом, присетите се - када посежете за кесицом цимета, рузмарина или оригана, тешко да размишљате о томе када сте је отворили. Важно вам је само да је она ту и да рецепт неће морати да претрпи принудне измене.
Зачине чувајте годину дана
Стручњаци, међутим, тврде да и зачини имају рок трајања и саветују да их не држимо на полицама дуже од годину дана. То нарочито важи за млевене, док, на пример, штапићи цимета или звездасти анис могу да трају знатно дуже, јер њихова унутрашњост није изложена кисеонику који с временом мења и укус и мирис зачина.
Зачине чувајте на тамном месту.
Зачине је најбоље чувати на сувом и тамном месту, у херметички затвореним посудама. Наравно, ако и употребите неки који је дуго стајао то неће нашкодити вашем стомаку, али ваше чуло мириса и укуса неће потпуно уживати.
Неограничен рок трајања
Неограничен рок трајања има ванила, а најдуже ће вам потрајати зачини у изворном облику, дакле немлевени (каранфилић, бибер у зрну) - чак четири године.
Прочитајте још: Сви је волимо: Парадајз чорба пуна витамина (РЕЦЕПТ)
То важи и за семенке (с тим што би мак и сусам требало заменити после две године), као и екстракте. Од 2 до 3 године потрајаће млевени зачини (куркума, мускатни орашчић, цимет). Зачинско биље (першун, босиљак...) најбоље је искористити пре истека треће године.