Нутриционисти "разбијају" мит да је пуномасни јогурт лош избор
Ферментисани млечни производи, попут јогурта и кефира, имају вишеструку корист по здравље - доприносе нормализацији рада пробавног система, смањују ризик од развоја срчаних и васкуларних болести, штите црева од паразита итд. јер су богате протеинима, калцијумом (који јача коштано ткиво) и бифидобактеријама. Бифидобактерије се везују за зид црева и граде природну баријеру, спречавајући везивање штетних агенаса.
У продавницама можемо наћи безброј врста ових млечних производа. Када је избор јогурта у питању, многи избегавају пуномасни мислећи да негативно утиче на линију или шећер у крви, али да ли је то баш тако?
- Људи се боје пуномасног јогурта због садржаја засићених масти и ризика од повишеног холестерола. Али, истраживања у вези млечних производа нису дефинитивно доказала да постоји доказ да пуномасни млечни производи негативно утичу на ове параметре - објашњава нутрициониста Рахаф ал Бочи.
У неким случајевима, пуномасни јогурт је здравији избор јер садржи мање шећера. То се дешава зато што јогурт ком је одузет део масноће нема тако пун укус, што се надокнађује некада управо шећером. То знаци, да ће вам вероватно мање скочити шећер у крви након његове конзумације.
Оно што би требало да избегавате јесу јогурти са воћем и другим додацима јер могу бити пуни шечера.
Дијететичарка по иену Џеклин Лондон слаже се да је пуномасни јогурт добар извор:
- Пуномасни јогурт вам неће нагло подићи шећер, а добићете и природне протеине због чега ћете дуже бити сити.
Са овим се сложио и нутрициониста Ал Бочи:
- Пуномасни млечни производи су, једноставно, и укуснији. Бољи су када је у питању састав, дуже вас држе ситим и текстура је пријатнија. Добијате и дозу пробиотика, а не додати шећер.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ