Многи тврде да је конзумирање сирове хране здравије за наш организам, с обзиром на то да се на тај начин чувају витамини и минерали који се налазе у њима.
Међутим, постоје и оне намирнице, попут махунарки и житарица, који свој пун потенцијал добијају тек након кувања.
Поједине намирнице, уколико се једу сирове, могу да изазову проблеме у телу, попут надутости, гасова и друго.
Црвени пасуљ
Пасуљ је генерално намирница коју ћете јести кувану. Али оно што можда нисте знали јесте да садржи велике количине токсина фитохемаглутинина. Ако црвени пасуљ није довољно куван, то може да повећа токсичност, али темељно кување чини га безопасном намирницом.
Кромпир
Нешто што су старије генерације примењивале како не би ишли у школу, јесте и једење сировог кромпира. Чак и мања количина може да изазове разне гастроинтестиналне и неуролошке проблеме, укључујући мучнину, дијареју, аритмију, вртоглавицу, халуцинације, парализу и хипотермију.
Патлиџан
Патлиџан је једна од намирница чије конзумирање би требало да избегавате у сировом стању. Ова биљка, попут кромпира, садржи соланин који је горког укуса, а превелик унос соланина може да проузрокује мучнину, вртоглавицу и друге здравствене проблеме. Изузетно високе дозе соланина могу да буду и и фаталне. Количина соланина у патлиџану смањује се кувањем.
Зелене махунарке
Зелене махунарке сматрају се здравим поврћем, јер су богате витаминима А, Ц и К. Ако поједете неколико сирових махунарки, то неће проузроковати проблем, али сирове махунарке могу да буду благо отровне. Ове намирнице садрже лектине, антинутријенте који ограничавају способност тела да апсорбује витамине и минерале и могу да проузрокују проблеме са варењем. Кувањем се знатно смањује ниво лектина.
Спанаћ
Спанаћ садржи оксалну киселину која ограничава апсорпцију калцијума и која може да олакша стварање бубрежних каменаца. Кувањем спанаћа смањују се количине ове киселине. Осим тога, на сировом лишћу спанаћа могу да се скупљају разне бактерије попут Е. цоли која се такође може уништити кувањем.
Дивље гљиве
С једне стране, дивље гљиве су тешке за варење, а с друге стране, неке сорте дивљих гљива могу да буду и опасне и отровне. Након кувања неке сорте гљива могу да буду јестиве.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ