Историја кармина почиње пре више од 5000 година када су жене уситњавале драгоцено камење које су наносиле на усне како би се светлуцале.
Ружеви долазе у свим бојама, а захваљујући занимљивим маркетиншким идејама, и у свим облицима, али да ли сте се икада запитали када су се девојке први пут њиме улепшавале?
Древни свет
У старом Египту жене су посебним техникама боју за усне добијале из јода, али то је након узастопног наношења доводило до болести па одатле своје корене вуче термин "пољубац смрти".
Наводно је Клеопатра своје усне, које су освојиле неке од најважнијих војсковођа у историји, украшавала "ружем" који се састојао од смрвљених инсеката и мрављих јајашаца која су давала црвену боју.
Прочитајте још: Храна која може да ублажи менструалну бол
Осим инсеката у смесу су се за сјај додавале и рибље љуске
16. век
Током овог века кармин је у Великој Британији учинила популарним краљица Елизабета која је њиме наглашавала свој бледи тен. Ипак, то није дуго трајало јер је 1653. године свештеник Томас Хел основао покрет који је шминкање називао "ђавољим делом".
Прочитајте још: Како ИЗДУЖИТИ ФИГУРУ? Носите ове панталоне, боје и фризуру
20. век
Иако у 18. веку није било популарно носити шминку, бледа пут била је ознака дама, а осунчаност карактеристична за жене које су радиле у пољу, почетком 20. века ствари се мењају и 30-их шминкање пролази праву малу револуцију.
Хазел Бишоп нашла је праву формулу за постојаност ружа и у производњи почели су да се користе разни воскови, пигменти и уља
Слична формула одржала се до данас, а оно чиме се ви девојке мажете најчешће садржи витамин Е, хидратантна средства, какао маслац, крему за сунчање и колаген.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ