Гајење чери парадајза у саксијама је изузетно лако ако пратите неколико једноставних савета.
Прва ствар коју треба да набавите је семе чери парадајза. Постоје многе сорте и егзотичне врсте, али ако гајите чери парадајз први пут, најбоље почните са обичном сортом. Имајте на уму да ће вам бити потребно само неколико семенки јер су две биљке сасвим довољне за једно средње домаћинство.
Прочитајте још: Не прихрањујте их, никако! Ево како да НЕ УБИЈЕТЕ све своје биљке док сте НА ПУТУ
Најпогодније за гајење на отвореном за наше климатске услове су средње-ране и касне сорте. Саднице можете добити и са тржишта.
Семе засадите у саксијама пуним мешавине земљишта и тресета, да би добили саднице.
Саксије поставите на сунчаном месту.
Расад је спреман за садњу у земљиште након око месец дана. Јаке биљке се пресађују у саксију, довољно велику за коренов систем. У саксију сипати и суво природно ђубриво.
Фото: Депосит
Биљка се вади заједно са земљом из саксије и сади, тако да притом у земљиште треба да уђе цео коренов систем до зеленог дела стабла. Рупу испунити земљом, а одозго добро притиснути земљу око основе биљке. Добро залити.
Прочитајте још: Знате ли који цвет се у народу зове и ДУХОВСКА РУЖА: Најбоље је садити га у јесен, а на пролеће подариће вам најлепши врт (ФОТО)
Заливајте свака два дана.
Биљке треба заливати свака два дана. Сваке две недеље додавати течно ђубриво. Високе сорте се редовно обрађују како би раније узреле и да би се биљка обликовала у једну или две стабљике. Врх се уклања на растојању од једног или два листа изнад цвета.
Када парајадз значајно порасте, поред сваког корена се ставља летва, да би парадајз могао да цвета једносмерно нагоре. Парадајз се за летву везује успомоћ конца или крпе. Израслине на основи лишћа се уклањају у редовним интервалима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ