И раније смо писали о благодатима соде бикарбоне у башти, а данас вам доносимо нове квалитетне савјете које можете искористити током љетњих мјесеци.
Сода бикарбона за винову лозу и грожђе
Ако имате винову лозу не заборавите да је прскате раствором соде бикарбоне: 75 грама соде бикарбоне промјешајте са 10 литара воде.
Испрскајте грожђе током зрења и спречите суву трулеж, али можете и да повећате шећер у бобицама. Исти раствор може да се користи за прскање стабала разног воћа и да се овим спречи појава гусеница на лишћу, преноси бхдоктор.ба.
Сода је број један у борби против пепелнице:
КРАСТАВЦИ:
За превентивно прскање краставаца користи се 1 чајна кашичица соде у 1 л воде. Спречићете листове да пожуте.
КУПУС:
Истим раствором можете да посипате купус против гусеница и бубица. Исто тако можете да направите раствор од 9 кашика јабуковог сирћета и 1 литре воде. Овим раствором испрскајте купус и бубица неће бити.
Фото: Пиxабеy
ПОМАЖЕ И КОД РИБИЗЛЕ:
Рибизле испрскајте са: 1 супеном кашиком соде бикарбоне, 1 аспирином, 1 кашиком детерџента за прање суђа, 1 кашика биљног уља и 4,5 литара воде.
Да бисте привукли пчеле на грм рибизле, испрскајте је меденом водом: у литар воде растворите 1 кашику меда. Ово ће привући опрашиваче и ваше рибизле ће имати богат плод.
СОДА ЗА ЈАГОДЕ:
У 10 литара воде (обавезна је пластична канта) капните 15 капи јода и мешајте дрвеном кашиком да се јод добро раствори у води. Након обилног заливања јагода, или после кише, поред сваке јагоде поспите и мало овог раствора.
После можете да размишљате о томе да пресадите јагоде на друго место. И добро водите рачуна да не премашите дозу јода, упротивном можете да спржите корен јагоде.