Узове савете цвеће ће опстати и током највећих врућина.
Сунце и високе температуре могу поприлично уништити биљке у башти или на тераси. Чак и оне врсте које не захтевају претерано заливање, не могу поднети екстремну врућину.
У таквим ситуацијама брига о биљкама треба бити већа, и најважније је брзо реаговање.
Прочитајте још: Заштитите ЦВЕЋЕ од НЕВРЕМЕНА: Како да биљке "преживе" кишу и како да се "опораве" након ње
Ерика Чернох, хортикултуристкиња Државне универзитетске службе Орегона, открива неколико одличних трикова којима ћете својим биљкама осигурати што пријатнији боравак напољу за време врућина.
Како заливати биљке током врућина?
Заливајте биљке дубоко у земљу, најмање 15 центиметара испод површине. Листови су најбољи показатељ тога када је биљкама потребна вода, јер почну да вену. Стога добро посматрајте своје биљке и ако листови почну да се спуштају, време је да их залијете.
Такође можете ископати рупу покрај биљке, дубоку два до три центиметра, како бисте видели треба ли је залити.
Осим тога, ваља имати на уму то да биљке у песковитом тлу захтевају чешће заливање од оних које су у глиненом, јер задржава воду много дуже од песковитог тла.
Висеће и приземне саксије захтевају чешће заливајте од биљака посађених у земљу.
Проверавајте их тако што ћете забости прст у земљу и видети да ли је сува.
Такође, за време највеће врућине висеће саксије с цвећем преместите у сенку, а земљу око биљака малчирајте јер ће то успорити испаравање воде, а за то можете користити сламу, компост или разграђено ђубриво.
Фото: Пиксабеј
За заштиту посебно осетљивих биљака користите сенку од посебно намењене тканине – поставите оквир и раширите тканину, али немојте је стављати директно на биљке како би имале неометану циркулацију ваздуха.
Наиме, температура испод сенке може бити и 10 степени нижа.
У време високих температура избегавајте све радње које могу представљати додатни стрес за биљку попут пресађивања, обрезивања или ђубрења.
Ако узгајате саднице, свакако их преместите на сеновито место.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ