Ово је један од најстаријих обичаја за венчање, који скоро па рутински обављамо, али да ли смо се икада запитали зашто се млада преноси преко прага?
Подразумева се да млада мења место пребивалишта када се уда, тако што напушта своју кућу и сели се у кућу код младожење.
Прочитајте још: "Смеје се као луд на брашно": Иза порекла овог израза крије се ЈЕЗИВА прича
Иза овог обичаја се крије веровање наших предака, када су се изузетно поштовале породичне вредности и обичаји. Некада се јако пазило на то ко потиче из које породице, па су се бракови склапали по угледу.
Ако је девојка одлазила у кућу која се сматрала имућном и угледном, вредност њене породице је расла у друштву. Млада је удајом ступала под заштиту младожењиног свеца, крсног имена и породичне славе. Веровало се да душе умрлих предака активно учествују у животима живих и да на неки начин заувек живе у породичним кућама и то на самом кућном прагу.
Из тог разлога се пазило да млада, која још није уведена у породицу, не згази праг своје нове куће, како не би нагазила душе предака. Веровало се да су њене стопе прецима још увек непознате и зато ју је младожења морао преносити, како би избегао љутњу својих предака.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ