Ovo je jedan od najstarijih običaja za venčanje, koji skoro pa rutinski obavljamo, ali da li smo se ikada zapitali zašto se mlada prenosi preko praga?
![1649749677_anton-mislawsky-5wJTegfytus-unsplash.jpg](/cache/images/5/3/2/3/3/53233215f755b9e1a1ba1996c6d7c548d3d92fa0.jpg)
Podrazumeva se da mlada menja mesto prebivališta kada se uda, tako što napušta svoju kuću i seli se u kuću kod mladoženje.
Pročitajte još: "Smeje se kao lud na brašno": Iza porekla ovog izraza krije se JEZIVA priča
Iza ovog običaja se krije verovanje naših predaka, kada su se izuzetno poštovale porodične vrednosti i običaji. Nekada se jako pazilo na to ko potiče iz koje porodice, pa su se brakovi sklapali po ugledu.
Ako je devojka odlazila u kuću koja se smatrala imućnom i uglednom, vrednost njene porodice je rasla u društvu. Mlada je udajom stupala pod zaštitu mladoženjinog sveca, krsnog imena i porodične slave. Verovalo se da duše umrlih predaka aktivno učestvuju u životima živih i da na neki način zauvek žive u porodičnim kućama i to na samom kućnom pragu.
Iz tog razloga se pazilo da mlada, koja još nije uvedena u porodicu, ne zgazi prag svoje nove kuće, kako ne bi nagazila duše predaka. Verovalo se da su njene stope precima još uvek nepoznate i zato ju je mladoženja morao prenositi, kako bi izbegao ljutnju svojih predaka.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU