Наслеђивање гена није једноставно
Да ли је дете паметно на маму или тату? Или је можда наследило "кликер" од деде? Када се беба роди, родитељи, родбина и пријатељи одмах процењују на кога личи, чије очи има, да ли ће му се задржати светла коса или ће наследити од маме тамну... Исто је и са неким психолошким карактеристикама.
Бројна истраживања сугеришу да деца интелигенцију наслеђују од мајке.
Мајчини гени могу да одреде колико ће деца бити паметна, док отац не утиче на ниво њихове интелигенције, показала су истраживања. Жене имају већу вероватноћу да преносе гене интелигенције својој деци јер се носе на X хромозому и жене имају два таква хромозома, док мушкарци имају само један.
Верује се да је интелигенција међу условљеним генима који морају да потичу од мајке, а лабораторијске студије које су користиле генетски модификоване мишеве, откриле су да су они са додатном дозом мајчиног гена развили веће главе и мозгове, али су имали мала тела. Они са додатном дозом очевих гена, имали су мали мозак али веће тело.
Шта је од маме, а шта од тате?
Истраживачи су идентификовали ћелије које садрже само мајчине или само очеве гене у шест различитих делова мозга миша који контролишу различите когнитивне функције, од навика у исхрани до памћења.
Ћелије са очевим генима акумулирани су у деловима лимбичког система, који је укључен у функције као што су храна и агресије. Међутим, истраживачи нису пронашли никакве очинске ћелије у можданој кори, где се одвијају најнапредније когнитивне функције, као што су расуђивање, мисао, језик и планирање.
Истраживање јасно показује да генетика није једина одредница интелигенције - процењује се да је само 40 до 60 одсто интелигенције наследно, остали део зависи од околине.
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ