Најтоксичнија пластика је винил или ПВЦ., а има је свуда, највише у играчкама, амбалажи за паковање хранљивих производа, козметике, па и у медицини.
Да ли је могуће у данашње време избећи пластику, с обзиром на то да се она налази и у лековима, играчкама, козметичким производима, храни?
Прочитајте још: Чувени доктор Стојковић упозорава: ПЛАСТИКА утиче на ДНК и изазива СТЕРИЛИТЕТ
- То није могуће. Само донекле може да се умањи њено уношење ако, на пример, избегавамо чај који је упакован у пластичне кесице које се у додиру са врелом водом разграђују и ослобађају више од три милијарде честица микропластике. Или ако избегавамо храну и кафу упаковану у полистиренску амбалажу - каже др Миодраг Стојковић, чувени професор хумане генетике и ембриолог:.
Пластика долази у храну или из загађене природе или када је у директном контакту са хранљивим материјама, укључујући воду и друге напитке.
Кинески научници су показали да су биљке способне да апсорбују микроскопски видљиву пластику и да се она гомила у корену биљке.
Са рибама, птице је редовно конзумирају. Пронађена је и у флашицама за исхрану беба.
- Та микро и нанопластика су веома штетне, јер као такве могу да прођу и природне баријере људског организма. Чињеница да недељно уносимо најмање четири грама пластике путем хране вероватно захтева корекцију, јер смо сведоци све већег њеног присуства у свакодневној исхрани - каже др Стојковић.
Прочитајте још: Доктор Ненад одговара на питање: До када би требало да се врати ЧУЛО МИРИСА и укуса?
Пластике је свуда, па и у рибама Фото: Депозитфото
Да ли би ревносна рециклажа, на нивоу појединца и заједнице, која се код нас не спроводи, помогла у смањењу утицаја загађења на наш организам?
Прочитајте још: Докторка Лукић о опасностима од дугог ЛЕЖАЊА и како их лекари спречавају
- Рециклажом би се смањила производња пластике за једнократну употребу, а тиме и загађеност природе. Додатно смањење на нивоу појединца могуће је свесном куповином - истиче доктор.
Да ли могу да се лоши утицаји загађења преносе генетски?
- Наша студија показује да нанопластика врло лако улази у ране ембрионе и плурипотентне матичне ћелије, да се приликом деобе ћелије преноси на следећу генерацију ћелија и да делује на гене који су важни за функционисање ћелије, укључујући рад органела, метаболизам ћелије и њену структуру - истиче доктор Стојковић.
Стерилитет је проблем који може да буде условљен интеракцијом више фактора, али загађеност има врло важну улогу. У пределима где је загађеност ваздуха издувним гасовима или токсичним честицама повишена, проблем неплодности је увећан због штетног дејства на јајне ћелије и сперматозоиде, и чешћи су проблеми са одржавањем трудноће или чак појавом абнормалних плодова.
Прочитајте још: Деца се овоме неће обрадовати: Ево које нове препоруке су донете за децу
- То потврђује и податак уочен у периоду који није праћен загађењем - у истим областима није долазило до таквих поремећаја - наглашава др Стојковић.
Шта људи најчешће не знају о утицају пластике на њихово здравље?
Прочитајте још: МЛАДИ ПАЗИТЕ: Алкохол ГОЈИ више и од брзе хране
- Највећи недостатак нашег знања се односи на постојање микроскопски видљиве пластике, како она улази у људски организам и које су последице продирања у ћелију. Оно што не видимо, не чујемо, што не мирише или нема укуса, природно не изазива наше реакције и опрезност. Зато су неопходне додатне студије, да и законодавац дефинише колико пластике је дозвољено да се нађе у води за пиће и храни, а која количина је штетна по здравље - закључује др Стојковић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ