Социјализација је битан фактор за смањење ризика од деменције
Сенилност или деменција односи се на широк дијапазон можданих обољења која су главни узрочник немогућности памћења, учења, дугорочног размишљања, свакодневног комуницирања и функционисања у друштву. Посебно је карактеристична за старију животну доб.
Најпознатија врста деменције јесте Алцхајмерова болест, а велика је учесталост и Паркинсонове болести. Деменција је све чешћи проблем старијих особа - због тога се том темом баве бројне студије и истраживања.
У новој студији која је објављена у "Јоурнал оф Америцан Гериатрицс Социетy " истраживачи су открили да социјална изолација повећава ризик од развоја деменцију. Због тога је друштвена интеракција један од главних предуслова за очување когнитивних способности.
У овој студији која је трајала девет година учествовало је 5022 људи старијих од 65 година. Отприлике једна од четири особе била је друштвено изолованија, односно они су имали контакт са другима.
Резултати су показали да је социјална изолација повећала ризик од деменције за чак 28%. Дружење и социјализација има велики утицај на когнитивно здравље. Поготово је за когнитивно здравље важно играње друштвених игара, учење нових вештина, језика.
Зато се друштвена повезаност сматра једним од важних предуслова за очување когнитивних функција.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ