Због облачног и кишовитог времена Завод за биоциде и медицинску екологију још нема прецизне податке о бројности и заражености крпеља.
Ипак, стручњаци ове установе саветују опрез, нарочито пред предстојеће празнике када ће многи отићи у природу, јер крпељи су се већ дефинитивно размилели, само је потребно да се утврди где их има највише.
Прочитајте још: ЛЕШНИК: Најбољи савезник за губитак КИЛОГРАМА и јачање здравља, али САМО у овим количинама
- Подсећамо да је прошле године у ово време на више од 20 локација на територији Београда током мониторинга утврђено да је 10 до 50 одсто крпеља било заражено бактеријом која изазива лајмску болест - кажу у овом београдском заводу. -Зато је опрез неопходан, посебно ако се коси трава и дуже борави у природи.
До 48 сати од уједа нема последица.
У Заводу за биоциде наводе да до 48 сати од уједа, нема опасности да крпељ пренесе бактерију која изазива лајмску болест, али да би требало да се извади што пре, а најбоље је да се то учини у здравственој установи.
Не бацајте крпеља, понесите га са собом
И ове, као и прошле године у Заводу за биоциде ради ће испитивање за грађанство. Неопходно је да се донесе крпељ који је ујео, жив или мртав и после пар сати добија се резултат.
Прочитајте још: Превише витамина Д увек изазива аритмију, бубрежну болест и оно најгоре
У случају вирусног менингоенцефалитиса, симптоми се јављају седам до 14 дана након убода, а максимално након 30. Болест обично почиње симптомима који личе на грип као што су повишена температура, малаксалост, болови у мишићима. Код деце се може јавити пролив и повраћање.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ