Превенција је јако битна
Са топлим временом стигла је и најезда крпеља, а са њима и страх од многих болести које ови инсекти преносе. Једна од најпознатијих је Лајмска болест, која ако се не дијагностификује на време, може довести до озбиљних компликација.
Гостујући у емисији „Кец на једанаест“ др Дарко Ножић, објашњава да је јако битна превенција, посебно деце, која су најчешће изложена убодима крпеља. Само један ујед крпеља може да изазове велики број различитих обољења. Они могу да преносе друге паразите, бактерије, вирусе.
Фото: ТВ К1 принтсцреен
Крпељи су обично активни од марта до новембра – углавном у шумама, ливадама, парковима и вртовима. Више воле топла и влажна места, а често траже и грмље и траву или тачке близу ивице стаза и разно растиње.
Када се нађу на кожи човека, обично траже подручја меке коже где ће се закачити. Они обично не гризу одмах, често лутају по телу неколико сати. Крпељи се често настањују око линије косе, иза ушију или у наборима коже. Нећете осећати бол када се крпељ залепи за вашу кожу и када почне да се храни. Ако не пронађете крпеља и не уклоните га, он ц́е сам отпасти када је пун ваше крви . То се обично догађа након неколико дана, али понекад може потрајати и до две недеље. Као и код уједа комарца, ваша кожа ц́е обично постати црвена и осетићете свраб у близини угриза крпеља. Људи схвате да их је ујео крпељ, тек када примете црвенило или када кожа почне да их сврби.
Крпељ може бити заражен бактеријом Боррелиом Бургдорфери као и вирусом крпељског енцефалитиса и ове микорганизме може пренети човеку. Бореллиа је узрочник Лајмске болести. Према подацима са којима располажу епидемиолози, 30 – 40% крпеља на територји Београда је заражено Боррелиом.
Доктор истиче да је превенција код крпеља јако битна, као и да су деца највише изложена убодима
Деца су најизложенија убодима крпеља, јер се завлаче по зеленим површинама. Врло је важна превенција. Када дођу кући, јако је битно да се деца и људи који су били у природи, прегледају. Уколико примете крпеља, најбоље је одмах га извадити пинцетом, а шанса за добијање болести је јако мала. На крпеља не треба стављати никаква хемијска средства – етар, алкохол, бензин, ацетон, лак за нокте и слично. Ова средства ће изазвати повраћање цревног садржаја крпеља и заразу тамо где се Боррелиа налази у цревном садржају зараженог крпеља. Болест не настаје одмах, постоји један циклус од 24 до 36 сати, где он сиса крв и онда свој садржај са том бактеријом избаци. Након вађења крпеља, треба пратити наредних месец дана место на коме је дошло до убода, уколико се јави неко кружно црвенило, око пет цм, то је онда Лајмска болест и треба одмах лечити – каже доктор.
Поред крпеља, са пролећем долазе и друге инфекције због чега је све више пацијената у здравственим установама
Најчешће су цревне инфекције, јер се храна када је топлије више квари. Респираторне инфекције су још увек актуелне, корона, грип и друге – закључио је доктор у емисији „Кец на једанаест“ на телевизији К1 .
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ