Дијабетес је болест са којом се суочава цело човечанаство, а број оних који имају овај здравствени проблем је из године у годину у порасту, како у свету тако и код нас.
Шећерна болест, коју многи зову "тихи убица", може проузроковати многе компликације и оштетити виталне органе.
Једна од најозбиљнијих је дијабетичка ретинопатија, која чак може да доведе до трајног губитка вида уколико се не открије на време.
Прочитајте још: Колико дуго смеју да се узимају таблете против болова? Ово је одговор!
Шта је дијабетичка ретинопатија, како се препознаје и лечи, да ли може да се спречи и у којој мери је заступљена код пацијената са овом болешћу?
Потенцијално ослопљујућа болест зависи од трајања и компликације болести.
- Дијабетичка ретинопатија представља микроваскуларну компликацију дијабетеса и потенцијално ослепљујућу болест. Најважнији фактор ризика је трајање болести, али на настанак промена на очном дну утичу и регулација шећерне болести, хипертензија, гојазност, трудноћа и генетски фактори - одговара доцент др Дијана Рисимић, заменица директора Очне клинике Универзитетског клиничког центра Србије.
Прочитајте још: РУСКИ кардиолог Михајлович открива тајну дуговечности СРБИМА: Шест вежби за ЗДРАВУ КИЧМУ и у десетој деценији живота
У којој мери је заступљена код дијабетичара?
Трећина дијабетичара има промене у оку.
- Трећина њих већ има промене на очном дну у тренутку откривања дијабетеса, да би током прве две деценије од почетка болести, готово сви пацијенти са дијабетесом типа 1 и више од 60 одсто оних са дијабетесом типа 2 имало промене на очном дну изазване шећерном болешћу. То значи да промене, чак и оне најозбиљније, могу постојати, а да особа са дијабетесом нема никакве симптоме.
Прочитајте још: Пољубац пренесе 60 милиона бактерија. Али, љубљење је здраво, руковање је опасније!
Када је потребно урадити скрининг и које све облике болест испољава?
- Особама са дијабетесом типа 1 саветује се први офталмолошки преглед очног дна у току пубертета, а уколико је болест наступила након тог периода, преглед треба обавити пет година после појаве болести. Код пацијената који имају дијабетес мелитус типа 2, очно дно треба прегледати чим се постави дијагноза, јер је почетак овог типа често неприметан, па се чак дешава да офталмолог први посумња на болест. Саветује се посебан опрез код трудница дијабетичара, где преглед очног дна треба обавити у прва три месеца трудноће. Иначе, болест пролази кроз две фазе - непролиферативну и пролиферативну.
Фото: Депозит
Како се лечи дијабетичка ретинопатија?
- Зависно од врсте и степена промена на очном дну, терапија дијабетичке ретинопатије обухвата ласерфотокоагулацију, примену лекова у виду инјекција у очну дупљу и оперативно лечење најтежих компликација болести. Данас је интравитреална терапија револуционарна и избор у лечењу пацијената са дијабетичким едемом жуте мрље свуда у свету и код нас.
Лечи се инјекцијама...
Прочитајте још: Откривен ген дуговечности: Људи би могли да живе пола миленијума!
Ласерфотокоагулација је метода избора у терапији пролиферативне дијабетичке ретинопатије. Уколико постоје опсежне и узнапредовале промене на очном дну, или је присутно крварење у очној дупљи које се не ресорбује, хируршка терапија може бити једино решење. Највећи број компликација дијабетеса на оку може се успешно лечити ако се на време открију.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ