Гојазност прети човечанству
Ако се наставе садашњи нездрави трендови исхране више од четири милијарде људи могло би до 2050. да има прекомерну телесну тежину од чега би 1,5 милијарди патило од гојазности, показало је најновије истраживање.
Прочитајте: Зашто имамо САЛО и зашто баш на неким подручјима ТЕШКО ОДЛАЗИ?
Упозоравајући на здравствену кризу незамисливих размера стручњаци из Института за истраживање утицаја климатских промена у Потсдаму кажу да би потражња за храном могла да порасте за 50 одсто до средине овог века и премаши капацитете Земље за одрживом природом.
Пружајући преглед промена прехрамбених навика у свету од 1965. до 2100. научници су користили отворени модел да би предвидели како ће потражња за храном реаговати на раст становништва, старење, растући индекс телесне масе, пад телесне активности и повећано бацање хране.
Утврдили су да ће, уз непромењено понашање, више од четири милијарде људи или 45 одсто становништва до 2050. имати прекомерну телесну тежину. Према том моделу 16 одсто ће бити гојазно у у поређењу са садашњих девет међу 29 одсто становништва са прекомерном телесном тежином.
Прочитајте још: Истраживање показало: Ако се повремено ДОБРО наједете није проблем, само НЕ ПРЕТЕРУЈТЕ
- Све више бацања хране и пораст потрошње протеина животињског порекла значи да ће се утицај на пољопривреду отети контроли - каже Бенџамин Бодирски, који је водио истраживања чији су резултати објављени у часопису "Натуре Сциентифиц Репортс". - Без обзира на то да ли се ради о загађењу азотом или уништавању шума, долазимо до граница наше планете, ако их већ нисмо премашили.
Иако се трендови разликују од регије до регије аутори истраживања закључују да се глобалне прехрамбене навике удаљавају од исхране засноване на биљним намирницама и скробу према исхрани богатој шећерима, масноћама, храном животињског порекла у којој је истакнута индустријски прерађена храна.
Истовремено истраживањем је утврђено да ће уз све већу неједнакост и уз бацање хране која се произведе, али се не потроши због тога што нема где да се складишти или се претерује у куповини намирница - око пола милијарде људи у свету још увек бити потхрањено до половине овог века.
Прочитајте још: Сазнајте у који ТИП ГОЈАЗНОСТИ спадате и како да тај проблем решите!
- На свету је довољно хране, проблем је да најсиромашнији на планети немају новац да је купе - каже коаутор истраживања Прајал Прадхан. - А у богатим земљама људи не осећају економске последице и последице по околину бацањем хране.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ