Од пет милијарди динара планираних за иновативну терапију у 2020. години, искоришћено је 2,7 милијарди, а остатак од 2,3 милијарде, према обећањима надлежних, биће пребачен за наредну годину.
НОВАЦ за иновативне лекове
Доктор Бојан Тркуља, дирекор Удружења ИНОВИА, које окупља највеће светске фармацеутске компаније, каже да то отвара могућност да Србија у следећој години има више новца за иновативне терапије него икад.
Прочитајте још: Неке масноће су добре за здравље: Ево где се налазе
- На ту суму која се преноси у наредну годину биће додато редовно планираних 3,5 милијарди динара за улазак иновативних лекова у 2021. години - каже др Тркуља.
Прошле године, током епидемије, на листу је увршћено 16 нових медикамената!
У 2020. години, до почетка епидемије ковида 19, на листу лекова увршћено је 16 нових медикамената, чиме је Србија значајније поправила учешће иновативне терапије у односу на генеричку на листи лекова који се издају на рецепт.
- Наша сарадња са РФЗО и осталим институцијама система била је одлична и очекујемо да ће током 2021. године бити начињени нови кораци који би повећали приступ пацијената најефикаснијим терапијама - каже др Тркуља. - Планирано увођење нових модела посебних уговора би требало да олакша тај процес.
Прочитајте још: Од пређела до слаткиша: Шта чини српску трпезу за НОВОГОДИШЊЕ ВЕЧЕ?
Он каже да су се највеће светске фармацеутске компаније окупљене у Удружењу ИНОВИА, са 17 чланица, од почетка пандемије ковида 19 показале као поуздан партнер здравственог система у Србији непрекидно пружајући подршку пацијентима, здравственим радницима и држави током ове незапамћене здравствене кризе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ