Међу више од 600 пацијената који су у првом налету вируса корона лечени на Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије, њих 20 одсто и даље има промене на плућима.
Ни лекари у овој установи, ни њихове колеге у свету, још не могу да знају да ли ће те промене да се повуку или ће остати трајно, али охрабрује чињеница да су се неки од пацијената у потпуности опоравили.
Прочитајте још: ВАЖНО: Пет болести које "скривају" ХЛАДНИ ПРСТИ
Професор др Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије, каже да су они у првом таласу радили као ковид-болница од 20. марта до 10. јуна:
Већина има промене на плућима и жале се на недостатак ваздуха и малаксалост.
- Од тих више од 600 болесника, многи су имали тешку форму ковида и промене на плућном ткиву и свим другим деловима плућних крила. Зато смо се и одлучили да их пратимо на контролним прегледима и након отпуста. Показало се да многи и дан-данас имају промене које се нису повукле и оштећену дисајну функцију. Уз то, већина њих се и даље жали на осећај недостатка ваздуха, замор и малаксалост.
Прочитајте још: Научници утврдили КОЛИКО ДУГО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ на КОВИД-19
Да ли је траг на плућима који оставља ковид 19 трајан или с временом долази до опоравка, још је велика непознаница не само за наше лекаре, већ у целом свету.
Већина се опорави!
- Охрабрује чињеница да су се неки од наших пацијената који су имали тешке упале плућа потпуно опоравили - каже професорка Михаиловић Вучинић. - Они су, ипак, у мањини.
На контролним прегледима онима који су прележали ковид обавезно се раде спирометрија, дифузија и рендген.
Прочитајте још: Проверите да ли имате ГЕН ЗАДОВОЉСТВА ПУШЕЊА?
- Спирометријом меримо колика је максимална количина ваздуха коју пацијент може да удахне и издахне, док је дифузија тест којим утврђујемо колико је оштећена дисајна површина плућа - каже наша саговорница. Пацијенти у време ковида највише стрепе од честог сликања рендгеном, али то не би требало да буде тако.
Лекаре забрињавају здрави људи који развију тежак облик ковида, обично су то мушкарци!
После болничког лечења оболели од ковида више не узимају антивиралну терапију, чак и ако су отпуштени са још свежим променама на плућима.
Плућа су најугорженија Фото: Депозит
- Само у случајевима када су промена обимне и оштећена је дисајна функција пацијенту прописујемо кортикостероиде у виду таблета или спреја - објашњава проф. Михаиловић Вучинић.
Прочитајте још: Докторка Александра препоручује: Бежите из града и ЧУВАЈТЕ плућа на ова ТРИ начина
Лекаре забрињава чињеница да су многи који су развили тешку форму ковида били здрави људи, непушачи.
- Ово нарочито важи за мушкарце - каже професорка Михаиловић Вучинић. - Већ у првом таласу је уочену да су они подложнији оболевању од ковида, а то се и сад потврђује међу новооболелима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ