Među više od 600 pacijenata koji su u prvom naletu virusa korona lečeni na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, njih 20 odsto i dalje ima promene na plućima.
Ni lekari u ovoj ustanovi, ni njihove kolege u svetu, još ne mogu da znaju da li će te promene da se povuku ili će ostati trajno, ali ohrabruje činjenica da su se neki od pacijenata u potpunosti oporavili.
Pročitajte još: VAŽNO: Pet bolesti koje "skrivaju" HLADNI PRSTI
Profesor dr Violeta Mihailović Vučinić, direktorka Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, kaže da su oni u prvom talasu radili kao kovid-bolnica od 20. marta do 10. juna:
Većina ima promene na plućima i žale se na nedostatak vazduha i malaksalost.
- Od tih više od 600 bolesnika, mnogi su imali tešku formu kovida i promene na plućnom tkivu i svim drugim delovima plućnih krila. Zato smo se i odlučili da ih pratimo na kontrolnim pregledima i nakon otpusta. Pokazalo se da mnogi i dan-danas imaju promene koje se nisu povukle i oštećenu disajnu funkciju. Uz to, većina njih se i dalje žali na osećaj nedostatka vazduha, zamor i malaksalost.
Pročitajte još: Naučnici utvrdili KOLIKO DUGO TRAJE IMUNITET na KOVID-19
Da li je trag na plućima koji ostavlja kovid 19 trajan ili s vremenom dolazi do oporavka, još je velika nepoznanica ne samo za naše lekare, već u celom svetu.
Većina se oporavi!
- Ohrabruje činjenica da su se neki od naših pacijenata koji su imali teške upale pluća potpuno oporavili - kaže profesorka Mihailović Vučinić. - Oni su, ipak, u manjini.
Na kontrolnim pregledima onima koji su preležali kovid obavezno se rade spirometrija, difuzija i rendgen.
Pročitajte još: Proverite da li imate GEN ZADOVOLJSTVA PUŠENJA?
- Spirometrijom merimo kolika je maksimalna količina vazduha koju pacijent može da udahne i izdahne, dok je difuzija test kojim utvrđujemo koliko je oštećena disajna površina pluća - kaže naša sagovornica. Pacijenti u vreme kovida najviše strepe od čestog slikanja rendgenom, ali to ne bi trebalo da bude tako.
Lekare zabrinjavaju zdravi ljudi koji razviju težak oblik kovida, obično su to muškarci!
Posle bolničkog lečenja oboleli od kovida više ne uzimaju antiviralnu terapiju, čak i ako su otpušteni sa još svežim promenama na plućima.
Pluća su najugorženija Foto: Depozit
- Samo u slučajevima kada su promena obimne i oštećena je disajna funkcija pacijentu propisujemo kortikosteroide u vidu tableta ili spreja - objašnjava prof. Mihailović Vučinić.
Pročitajte još: Doktorka Aleksandra preporučuje: Bežite iz grada i ČUVAJTE pluća na ova TRI načina
Lekare zabrinjava činjenica da su mnogi koji su razvili tešku formu kovida bili zdravi ljudi, nepušači.
- Ovo naročito važi za muškarce - kaže profesorka Mihailović Vučinić. - Već u prvom talasu je uočenu da su oni podložniji obolevanju od kovida, a to se i sad potvrđuje među novoobolelima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU