Док се трудите да очистите и дезинфикујете све површине, поведите рачуна и о свом здрављу
Од почетка пандемије коронавируса дошло је до све већег чишћења и дезинфиковања разних површина у домаћинствима. Користе се агресивна средства на бази хемикалија, чија испарења нису нимало безазлена. Уклањање тврдокорних мрља, буђи или дезинфекција углавном се обавља јаким средствима која могу изазвати иритацију очију, цурење носа, кијање, појачану алергију, а моху и погоршати тегобе других обољења, попут астме.
Др Мејлан Хан, америчка експерткиња за плућне болест,и сматра да би требало да се заштите приликом употребе ових средстава:
- Ако чистите место које је посебно прашњаво или пуно буђи или тоалет, саветује се да обавезно носите маску. Такође немојте трести прекриваче или тепихе унутар дома, већ обавезно их истресите напољу - саветује Хан, па додаје:
- Наша плућа крећу да се развијају још док смо у утробама наших мајки и по рођењу настављају са развијањем које достиже врхунац у нашим раним двадесетим. После тога плућа губе функцију даљег развијања па морамо да будемо веома опрезни како би их очували у што бољем стању. Када почнете да губите дах, може да буде већ касно, па мислите о томе на време.
Она је објаснила да се ризик за настанак најтежих болести плућа може вишеструко повећати ако редовно користите јака средства приликом чишћења. Током каријере, сусретала се са случајевима где су плућа била оштећена иако особа није пушач:
- То је све због удисања штетних испарења. Део онога што удишемо више никада не излази напоље. Студија која је рађена 2016. године показала је да људи који редовно чисте своје домове су изложени и до 14 пута већем ризику од поремећаја функције плућа у наредних 20 година.
Зато би требало да користите блажа средства и природне замене попут хирогена, сирћета, соде бикарбоне, као и да се редовно носе заштитна маска и рукавице приликом рибања.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ