Загађени ваздуг оштећује плућно ткиво које постаје осетљивије и подложније за вирусне инфекције, па и ковид 19.
Светска здравствена организација изнела је процену да у Србији годишње умре 6000 особа због прекомерног загађења ваздуха. Колико је аерозагађење опасно по здравље нације, кога највише погађа, можемо ли нешто сами да урадимо да спречимо штетне ефекте - разговарали смо са др Александром Вуков, педијатром, пулмологом, алергологом и клиничким имунологом.
Прочитајте још: Научници утврдили КОЛИКО ДУГО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ на КОВИД-19
Студије недвосмилено показују да су најугроженија категорија деца, пре свега због висине, јер се издувни гасови концентришу на пола метра од земље, што може да остави последице на квалитет здравља у каснијем животном периоду.
Најугроженија су деца до треће године.
Најосетљивији су малишани узраста до три године, јер се управо њихова плућа налазе у развојној фази.
- Оштећења у том периоду могу да оставе трајне последице, као и да допринесу да се у каснијем добу развију хроничне плућне и алергијске болести, међу којима је једна од најчешћих - астма - наводи саговорница.
Прочитајте још: Проверите да ли имате ГЕН ЗАДОВОЉСТВА ПУШЕЊА?
Др Вуков каже да стопа смртности од аерозагађења расте из године у годину и обично погађа старију популацију, односно особе које већ имају друге хроничне болести као што су малигнитет, срчана слабост, хипертензија, астма...
Људи који живе у градској средини, где је степен загађења висок, чешће имају отежано дисање или у већем броју случајева оболевају од запаљења плућа.
Прочитајте још: ВАЖНО: Пет болести које "скривају" ХЛАДНИ ПРСТИ
- Оштећена слузокожа дисајних путева, поред тога што је "приступачнија" инфективним агенсима, подложнија је и алергенима који са честицама дубоко продиру у плућа. Хронични плућни и кардиоваскуларни болесници у данима када је висок степен загађења често имају погоршање тегоба - каже пулмолог.
Честице тешких метала трајно остају!
Честице тешких метала које продиру дубоко у плућно ткиво ту трајно остају, оштећујући његову функцију.
Опасност нарочито вреба управо у овом периоду године, у јесењим и зимским месецима, када се погоршава и ситуација у вези са вирусним инфекцијама. Појава короне је све додатно закомпликовала.
Загађени ваздух трајно оштећује ткиво плућа Фото: Депозит
- Поред вируса грипа, један од најагресивнијих, а тренутно и те како актуелних је и ковид 19, коме су циљни орган управо плућа. Како загађени ваздух оштећује плућно ткиво, оно постаје осетљивије и подложније и за све вирусне инфекције. Најбољу заштиту праве специјалне маске Н95 и Н99, јер смањују количину удахнутих штетних честица, а ако имају и филтер од активног угља заустављају и продор гасова - каже саговорница.
Прочитајте још: Од овог минерала "БЕЖЕ" вируси! Ево где га има највише
Препорука је да се смањи саобраћај, јер тамо где је он густ и најгушћи, људи се масовно жале на отежано дисање. Избегавајте да се бавите спортом напољу у јутарњим и вечерњим сатима.
Витамини, маска и без трчања ујутру!
- Тада је концентрација штетних честица највећа, а пошто човек током физичке активности дубље дише, у већој мери у себе "уноси" тешке метале, чиме се временом смањује плућна функција - објашњава пулмолог и додаје да је пожељно да исхрану обогатимо воћем и поврћем који садрже антиоксидансе и витамин Ц.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ