Истраживачи су открили да је 349.681 губитак трудноће сваке године у Индији, Бангладешу и Пакистану повезан с лошим квалитетом ваздуха.
![1610805463_Depositphotos_138359192_l-2015.jpg](/cache/images/d/9/3/a/c/d93acec1053706c24e73f78ec1e820fafbc6bd37.jpg)
То је пре неколико дана објављено у часопису Lancet Planetary Health. Резултати истраживања сугеришу да би побољшање квалитета ваздуха могло да спречи бар седам одсто губитака трудноће годишње.
Прочитајте још: Време оброка је битно колико и намирнице које једемо
И раније студије су показале да загађен ваздух има везе са повећаним бројем побачаја, преурањеним порођајима и малом тежином новорођенчади.
Значај последње студије је у томе што је успела да утврди број изгубљених трудноћа у јужној Азији, које су директна последица аерозагађења. Аутори кажу да су њихови налази важни за побољшање јавног здравства и здравља мајки, посебно у земљама са ниским стандардом.
Гасови продиру дубоко у тело и праве проблем
Иначе, истраживања спроведена у последњих неколико деценија показују да гасови као што су азотни диоксид и ситне честице, познате као честичне материје, продиру дубоко у тело и изазивају тешке здравствене проблеме.
Најочигледније последице које загађење има на дисајне путеве су код оних који пате од астме - њима загађен ваздух може да изазове хроничне проблеме и астматичне нападе.
Прочитајте још: Митесери, акне и остала ЗЛА на лицу: Три ЗАКОНА која морају тинејџери да поштују
Загађење ваздуха може да погорша и друге респираторне проблеме, попут хроничног бронхитиса, а сматра се да је и карцином плућа повезан са ваздухом који удишемо.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ