Како заштитити очи у врелим данима, нарочито на базену где је највећи ризик за добијање инфекција, открио је професор Мирослав Стаменковић.
У овом тренутку на операцију катаракте са уградњом интраоку-ларног сочива чека 7.614 грађана, и само операцију катаракте њих 128, што је далеко мањи број у односу на претходне године. Колико се на ту интервенцију у овом тренутку чека у Клиничко-болничком центру Звездара и како да сачувамо чуло вида током летњих месеци за РТС је говорио професор Мирослав Стаменковић, руководилац Клинике за очне болести у тој установи.
"Има тај невидљиви део радијације који најмање утиче на очи, али има и један видљиви део тог спектра који доста утиче на очи, поготово у овом периоду. Кад имате водену површину, ви имате 30 одсто веће излагање тој радијацији него што је у уобичајеним условима. На планинама је знатно већи проценат, па чак и до 90 одсто је јаче зрачење", рекао је професор Стаменковић.
Треба нагласити да тај видљиви део спектра има већу светлост и енергију, скоро два пута више од нормалне радијације и на тај начин може да допринесе оштећењу, поготово дубље структура ока.
Да ли око све памти као и кожа?
"Памти, памти. Постоје разне теорије. Једна од теорија је да ако имате једну симултану експозицију више од пет минута, неће толико утицати на око, али ако имате више симултаних по пет минута и тај интервал је краћи, онда ћете имати већи кумулативни ефект на око", објаснио је професор Стаменковић.
У овом периоду су исто и чешће инфекције, поготово на путовању. Колико нам значе сунчане наочаре?
"Нису у питању класичне наочаре за сунце, то су наочаре са посебним филтером и мањим степеном засенчења које дају бољу заштиту од те радијације. Истовремено, то је нека врста заштите ако неко ради на овим нашим савременим уређајима, типа лаптопу, рачунару. Ако знамо да више од неке две трећине популације до 30 година проводи више од пет сати дневно на рачунару, то није добро. Савет је да након 20 минута рада погледамо у неку даљину од 20 метара и да одморимо око пола минута, па онда да наставимо.
Колико год се ми чували, инфекције су у овом периоду чешће, од тих класичних коњуктивита до неких других облика који се јављају искључиво на базенима, па је савет бити у контролисаним условима. Испрати очи уколико се осети нека сметња. Водити рачуна о додиру руку и очију, то је најбитније, да су руке чисте, а све остало је мање битно", саветовао је Стаменковић.
Мондо
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ