Познато је да деца (а и поједини одрасли) имају страх од стоматолога, а зубе перу невољно, нередовно и неадекватно.
Родитеље махом то превише не забрињава, јер се воде паролом да је реч о млечним зубима које ће свакако наследити стални, па ће се о њиховом здрављу "прописно" бринути.
Прочитајте још: "РЕЦИКЛИРАЈТЕ" самог себе - уз помоћ АУТОФАГИЈЕ вратите време уназад
Међутим, то је велика грешка која може да остави теже излечиве последице на дечје зубе и вилицу.
Код деце је увек боље спречити него лечити.
Да је, нарочито код најмлађих, боље спречити него касније дуготрајно лечити, потврђује проф. др Зоран Мандинић, специјалиста превентивне и дечје стоматологије са Клинике за дечју и превентивну стоматологију, Стоматолошког факултета Универзитета у Београду:
У ком узрасту би деца требало да почну да перу зубе?
Зуби се одржавају на пет начина и сваки је важан
- Са одржавањем оралне хигијене треба започети одмах по рођењу када би мајке, тада још безубе зубне лукове новорођенчета, требало да након сваког подоја пребришу стерилном газом или силиконским напрстком - каже др Мандинић.
За успешно одржавање оралне хигијене неопходно је задовољити пет фактора, а то су: техника одржавања, средства за одржавање оралне хигијене, учесталост, редовност и дужина трајања четкања.
Прочитајте још: Уколико сте АЛЕРГИЧНИ набавите неке од ОВИХ биљака! Помоћи ће вам да више не КИЈАТЕ и нормално дишете! (ФОТО)
- Од свих њих најважнији је дужина четкања зуба, јер и са неправилном техником одржавања оралне хигијене, уколико је дужина четкања адекватна, уклонићемо више денталног плака у односу на "кратко" четкање правилном техником. Када је реч о учесталости прања, препорука је да то радимо после сваког оброка - истиче др Мандинић.
Фото: Депозит
Не бисмо смели да пропустимо прво јутарње четкање и прање зуба пред спавање. Мотивација пацијента је од изузетног значаја, а постиже се првом посетом дечјем стоматологу, кроз његов индивидуално-здравствено-васпитни рад, првенствено са родитељем.
Прочитајте још: У пролеће једите што више ЗЕЉА: Много витамина и мало калорија
Што мање и мекше четкице!
- За мању децу се саветује да глава четкице буде што мања, а тело, односно дршка, што масивнија ради лакше манипулације у малим устима детета. Истовремено, саветује се да тврдоћа влакана, и код мануелних и електричних четкица, буде мекана - "софт" - напомиње Мандинић.
Прочитајте још: Добра за срчане болести, али и срећу у животу. Колико црне ЧОКОЛАДЕ треба јести?
Родитељи највише греше у неадекватној исхрани. У најранијем периоду по рођењу, важно је обратити пажњу на дојење, нарочито на ноћне подоје, који се саветују само до ницања првог млечног зуба, а дневни до прве године живота, уз избегавање бочице са цуцлом и прелазак на исхрану уз помоћ кашичице и чаше након дојења.
Хумано млеко богато је млечним шећером-лактозом и изазива циркуларни каријес.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ