Poznato je da deca (a i pojedini odrasli) imaju strah od stomatologa, a zube peru nevoljno, neredovno i neadekvatno.
Roditelje mahom to previše ne zabrinjava, jer se vode parolom da je reč o mlečnim zubima koje će svakako naslediti stalni, pa će se o njihovom zdravlju "propisno" brinuti.
Pročitajte još: "RECIKLIRAJTE" samog sebe - uz pomoć AUTOFAGIJE vratite vreme unazad
Međutim, to je velika greška koja može da ostavi teže izlečive posledice na dečje zube i vilicu.
Kod dece je uvek bolje sprečiti nego lečiti.
Da je, naročito kod najmlađih, bolje sprečiti nego kasnije dugotrajno lečiti, potvrđuje prof. dr Zoran Mandinić, specijalista preventivne i dečje stomatologije sa Klinike za dečju i preventivnu stomatologiju, Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu:
U kom uzrastu bi deca trebalo da počnu da peru zube?
Zubi se održavaju na pet načina i svaki je važan
- Sa održavanjem oralne higijene treba započeti odmah po rođenju kada bi majke, tada još bezube zubne lukove novorođenčeta, trebalo da nakon svakog podoja prebrišu sterilnom gazom ili silikonskim naprstkom - kaže dr Mandinić.
Za uspešno održavanje oralne higijene neophodno je zadovoljiti pet faktora, a to su: tehnika održavanja, sredstva za održavanje oralne higijene, učestalost, redovnost i dužina trajanja četkanja.
Pročitajte još: Ukoliko ste ALERGIČNI nabavite neke od OVIH biljaka! Pomoći će vam da više ne KIJATE i normalno dišete! (FOTO)
- Od svih njih najvažniji je dužina četkanja zuba, jer i sa nepravilnom tehnikom održavanja oralne higijene, ukoliko je dužina četkanja adekvatna, uklonićemo više dentalnog plaka u odnosu na "kratko" četkanje pravilnom tehnikom. Kada je reč o učestalosti pranja, preporuka je da to radimo posle svakog obroka - ističe dr Mandinić.
Foto: Depozit
Ne bismo smeli da propustimo prvo jutarnje četkanje i pranje zuba pred spavanje. Motivacija pacijenta je od izuzetnog značaja, a postiže se prvom posetom dečjem stomatologu, kroz njegov individualno-zdravstveno-vaspitni rad, prvenstveno sa roditeljem.
Pročitajte još: U proleće jedite što više ZELJA: Mnogo vitamina i malo kalorija
Što manje i mekše četkice!
- Za manju decu se savetuje da glava četkice bude što manja, a telo, odnosno drška, što masivnija radi lakše manipulacije u malim ustima deteta. Istovremeno, savetuje se da tvrdoća vlakana, i kod manuelnih i električnih četkica, bude mekana - "soft" - napominje Mandinić.
Pročitajte još: Dobra za srčane bolesti, ali i sreću u životu. Koliko crne ČOKOLADE treba jesti?
Roditelji najviše greše u neadekvatnoj ishrani. U najranijem periodu po rođenju, važno je obratiti pažnju na dojenje, naročito na noćne podoje, koji se savetuju samo do nicanja prvog mlečnog zuba, a dnevni do prve godine života, uz izbegavanje bočice sa cuclom i prelazak na ishranu uz pomoć kašičice i čaše nakon dojenja.
Humano mleko bogato je mlečnim šećerom-laktozom i izaziva cirkularni karijes.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU