Деца ове сезоне много ређе имају варичеле него што је то уобичајено за ово доба године, а педијатри претпостављају да је то резултат антиковид епидемиолошких мера, које су најмлађе заштитиле и од овчијих богиња које се преносе капљичним путем.
У Заводу за јавно здравље Београда кажу да је у јануару ове године регистровано свега 376 случајева варичела, док је у истом месецу прошле године тај број био скоро четвороструко већи.
Прочитајте још: Кристина има 23 године, и 11-оро деце и управо је открила још ЛУЂИ план (ФОТО)
- Варичеле су респираторна инфекција која се преноси капљичним путем преко ваздуха - каже др Биљана Беговић Вуксановић, епидемиолог Завода за јавно здравље у Београду. - Смањење броја малишана у колективима, ношење заштитних маски и све друге превентивне мере против ковида резултирали су сузбијање ширења вируса овчијих богиња.
Варичеле су сезонске, а сада их нема...
Вирус варичеле је у циркулацији током целе године, међутим, може да се каже да има сезонски карактер, јер се много лакше преноси зими због учесталијег боравка у затвореним просторијама.
Прочитајте још: 4 речи са ДЕТЕТОВОГ цртежа једној су мами СЛОМИЛЕ срце (ФОТО)
Варичеле су типична дечја болест и већина најмлађих их прележи пре поласка у школу.
- Након инфекције, вирус варичела се трајно настањује у организму и сваки пад имунитета може да га реактивира - каже наша саговорница. - Када у позним годинама поново нападне он се испољава као херпес зостер. Зато одрасли који имају промене на кожи које узрокује херпес зостер не би требало да буду у контакту са децом која нису прележала ову инфекцију.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ