Претња од заразе може изобличити наше психолошке реакције на свакодневне догађаје доводећи до неочекиваног понашања, каже Дејвид Робсон, лекар и новинар, задужен за науку, специјализован за екстремне случајеве људског деловања.
Ретко кад је претња од неке болести попут короне толико заокупљала наше мисли.Стално бомбардовање може за последицу имати повећану анксиозност.
Прочитајте још: "Чуо сам мрмљање, у трену га бели дим прогутао": ВОЗ пун путника ушао у тунел у Ломбардији и НЕСТАО заувек
Али, непрестано осећање претње може имати и перфидније утицаје на психу. Због дубоко укорењених реакција на болест, страхови од заразе нас наводе да постанемо већи конформисти и понашамо се више као припадници племена. Наша моралне осуде постају оштрије, а друштвени ставови конзервативнији.
Прочитајте још: "Свевидеће око" је ДОКАЗ: Међу нама су ПОСМАТРАЧИ и то је разлог зашто нас ВАНЗЕМАЉЦИ ОТИМАЈУ
Пораст телесне температуре током грознице од кључне је важности за ефикасну имуно реакцију али то за последицу има 13 одсто повећања телесне потрошње енергије. Док је храна била у оскудици, то је представљало озбиљан терет.
- Све што смањује ризик од заразе треба да понуди предност приликом опстанка и зато смо развилисет несвесних психолошких реакција - каже Марк Шелер са Универзитета Британске Колумбије у Ванкуверу.
Кад осећамо претњу од болести повинујемо се правилима више него пре.
Гадљива реакција је једна од њих: избегавамо храну која лоше мирише, јер се инстинктивно клонимо заразе.
Разни експерименти показали су да постајемо већи конформисти и поштоваоци конвенција кад осетимо претњу од болести. Шелер је прво припремио учеснике експеримента на осећање угрожености од заразе, а мерио је њихову склоност повиновању правилима.
Прочитајте још: Тражите је на ПОГРЕШНОМ месту! Вељко тврди да се АТЛАНТИДА налази на дну ДУНАВА, поседује и ДОКАЗЕ
На једном тесту је студентима дао предложену промену система оцењивања на универзитету, а приликом одлучивања као критеријум је превагнула популарност, уместо да иду против гомиле властитим мишљењем.
Уплашени од болести бирају традицију...
У међувремену, упитани за врсту људи која им се допада, а учесници забринути око болести су били склонији да више воле "конвенционалне" или "традиционалне" појединце, мање су били наклоњени према "креативним" или "уметничким" особама. Испоставило се да сваки знак слободумља, чак и инвенција или иновација, постао мање цењен док постоји опасност од заразе.
После филма "Смртоносни вирус" сви су били послушни
Истраживачи са Универзитета у Хонг Конгу припремили су људе помоћу сцена из филма "Смртоносни вирус" које више подсећају на неке од новинских извештаја; упечатљиве сцене пандемије навеле су их на веће вредновање конформизма и послушности него ексцентричности или побуне.
Прочитаје још: Зашто дајемо ПОКОЈНИКУ 40 дана? Фантомски ДНК доказује ПОРЕКЛО човека које ће многе УПЛАШИТИ
Шелер тврди, парадоксално, да многа наша прећутна друштвена правила, као што су начини како припремамо храну, прихватљиви друштвени контакти или како се решавати отпада, могу смањити опасност од заразе.
- Током већег дела људске историје, много норми и ритуала служило је овој функцији држања подаље од болести - каже Шелер.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ И ФЕЈСБУКУ