Тестови на алергију су безболни, али пре него што одете припремите се.
Уколико сте алергични, а нисте до сада утврдили шта вас иритира, или сте се ове године први пут сусрели са цурењем носа, гребуцкањем грла и пецкањем очију, препоручује се да урадите алергене тестове.
Прочитајте још: Зашто неки људи спавају са луком испод јастука? Постоје 4 добра разлога, а ниједан није СУЈЕВЕРЈЕ!
Реч је о крајње безболним и једноставним поступцима, а када се утврди узрок алергијске реакције обезбеђује се правовремена и ефикасна терапија.
У клиничко-болничким центрима који се баве овом проблематиком и имају имунолошке лабораторије, ове дијагностичке процедуре су доступне пацијентима на упут изабраног лекара.
Кожни тестови су поуздани и безболни.
Примаријус др Јасминка Шојић Рајчић, интерниста алерголог и клинички имунолог, каже да су кожни "прик" тестови један од начина дијагностиковања преосетљивости на алергене:
Прочитајте још: Најбољи НАПИТАК у борби против прехладе, мамурлука и чира на желуцу
- Кожни тестови су веома поуздан начин за постављање дијагнозе уколико пацијент није узимао антихистаминике последња четири дана. На благо загребану кожу подлактице наноси се по кап различитих и најчешћих алергена, и уколико се појави црвенило око неког од њих, потврђује се постојање алергије.
Тестови крви се раде када кожни укажу на алергију.
Када се добије негативан резултат кожног "прик" теста, а анамнестички подаци ипак указују да је пацијент преостељив на поједине алергене, раде се тестирања из крви.
- Тада се из серума пацијента траже специфична ИгЕ антитела на одређени сумњиви алерген - објашњава др Јасминка Шојић Рајчић.
Прочитајте још: Ако сте љубитељ испијања кафе - ево која КОЛИЧИНА је дозвољена
Ова анализа се иначе тражи и уколико пацијент не може да обустави терапију антихистаминицима или је кожа подлактице недоступна за извођење "прик" кожних тестова. Анализа из крви нам помаже и за одређивање праве терапије за оболелог, односно утврђујемо да ли је пацијент кандидат за имунотерапију.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ