Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Препознајте АЛЕРГИЈУ НА МЛЕКО код деце: Ово су симптоми

Алергија на млеко није ретка појава код деце

1715507695_shutterstock_546567673.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Алергија на млеко се јавља када организам лоше реагује на кравље, козје или овчје млеко. Правилан назив ове алергије је алергија на протеин крављег млека и у већини случајева се јавља након пијења млека или једења нечега што садржи млеко. У ретким случајевима може да се јави и услед удисања млечних честица или додиривања млечних производа.

Врсте алергије на млеко

Постоје две врсте алергије на млеко, а разлика је у томе како имуне ћелије реагују на алерген.

Када организам реагује на ИгЕ антитела из протеина млека, долази до тренутне реакције која има анафилактичке карактеристике. Може да наступи и анафилактички шок, када долази до отицања грла и проблема са дисањем. Такође, могу да се јаве осип, свраб, отицање, мучнина, повраћање, дијареја и бол у стомаку, као и кијање, цурење из носа и запушен нос, кашљање, свирање у грудима и кратак дах.

Други тип алергије није посредован ИгЕ антителима, а симптоми се најпре осете на кожи и у стомаку. Изазива појаву екцема, бол у стомаку, грчеве, секрет или крв у столици.

Иако симптоми могу да личе на први тип алергије на млеко, карактеристично је да се у овом случају не јављају одмах, већ око 48 сати након конзумирања млека и не изазивају респираторне симптоме нити анафилаксу, пише бабy-цхицк.цом.

Разлика између алергије и интолеранције

Поред два типа алергије на млеко, постоји и интолеранција на лактозу, коју многи мешају са алергијом.

Интолеранција на лактозу, за разлику од алергије, није реакција имуног система, већ је то локална реакција у цревима на млечни шећер односно лактозу.

Симптоми интолеранције на лактозу су надутост, гасови, дијареја, бол у стомаку. Интолеранција на лактозу се углавном не јавља пре пете године живота, осим привремено, када се, на пример, због неког стомачног вируса смањују ензими који су потребни за разградњу лактозе и тиме се узрокује привремена интолеранција.

Узроци алергије на млеко

До алергијске реакције на млеко долази када имуни систем грешком препозна протеин у млеку као претњу. Тада напада млечни протеин хемикалијом која се зове хистамин, што је окидач за појаву симптома алергије.

Такође, постоји и генетска компонента када је у питању алергија на млеко – према једној студији, веће су шансе да дете има алергију на млеко уколико његови први сродници имају екцеме, астму или алергију.

Како се третира алергија на млеко

Ако ваше дете има алергију на млеко, најбезбеднији начин да спречите алергијске реакције је да не уноси млечне производе – то поред млека значи и избегавање сира, путера, јогурта, слатке и киселе павлаке...

Може ли дете да прерасте алергију

Заиста није једноставно када дете има алергију на млеко јер родитељи увек морају да буду на опрезу како дете не би унело неки од производа који садрже млечни протеин, али добра вест је да алергија не мора да траје заувек.

На пример, код беба којима се дијагностикује алергија на млеко се ова намирница избацује на барем шест месеци. Након тога, у зависности од симптома и здравственог стања детета, лекар може да препоручи поновно постепено увођење млека. То, свакако, не треба да радите сами, тј. без консултација са доктором.

(Yумама)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas