Кашаљ се сматра природним, заштитним механизмом дисајних путева и у том смислу је пожељан.
Међутим, чињеница је да се најчешће кашље услед неке патологије, а нарочито је замарајући и проблематичан ноћни кашаљ. У циљу утврђивања узрока кашља пулмолози наводе да је најпре потребно одговорити на питање да ли је кашаљ део и дневних симптома, јер уколико се јавља само ноћу за то постоје конкретни разлози.
Ово су најчешћи "кривци" за ноћни кашаљ:
Астма
Код особа са астмом обично су упаљени дисајни путеви што може да доведе до потешкоћа са дисањем, али и до кашља. Кашаљ се најчешће погоршава ноћу или рано ујутро. Астму може да прати стезање у грудима, али и отежано дисање. Како наводе из америчких Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), две врсте лекова могу да лече астму: лекови за брзо ублажавање симптома и лекови који се свакодневно узимају да би се напади астме држали под контролом.
Рефлукс киселине
Гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ је последица враћања желудачног садржаја у једњак. Најчешћи симптом је горушица која се осећа попут жарења испод грудне кости и у грлу. Осим горушице ту се појављује и непријатно враћање желудачног садржаја у грло, тешко гутање, промуклост и кашаљ. Ако кашљете само ноћу, рефлукс киселине би могао да буде кривац за кашаљ, будући да желудачна киселина може да се појача када ноћу легнете да спавате. ГЕРБ се лечи лековима, променама начина живота или операцијом. Осим тога, саветује се да се последњи оброк поједе три до четири сата пре спавања.
Хронично опструктивна болест плућа
Хронично опструктивна болест плућа (ХОПБ) укључује хронични бронхитис и емфизем. Особе које пате од ове болести могу да имају напоран кашаљ уз који се производи пуно слузи. Сматра се да је главни узрок ХОПБ пушење, и да они који болују од ХОПБ могу да искусе и неке друге симптоме осим кашља, попут краткоће даха, отежаног дисања и стезања у грудима.
Упала плућа
Упала плућа је инфекција која се јавља у плућима, а може да изазове кашаљ са флегмом, температуром, грозницу, потешкоће са дисањем и бол у грудима током кашљања или дубоког удисања.
Сливање
Постназални дрип, односно сливање слузи такође је познат као синдром кашља горњих дисајних путава, један је од најчешћих узрока хроничног кашља. Проузрокује га слуз која цури низ задњи зид грла (најчешће због алергије или прехладе), која голица нервне завршетке, изазивајући кашаљ.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ